120 Bine Yakın Düzensiz Göçmen Sınır Dışı Edildi!

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, yılbaşından bu yana sınır dışı edilen 119 bin 817 düzensiz göçmen ile ülke tarihindeki en yüksek sınır dışı sayısına ulaşıldığını duyurdu.

featured

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, yılbaşından bu yana sınır dışı edilen 119 bin 817 düzensiz göçmen ile ülke tarihindeki en yüksek sınır dışı sayısına ulaşıldığını duyurdu.

Göç İdaresi Başkanlığından yapılan açıklamada, İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda, Göç İdaresi Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığınca düzensiz göçle mücadelenin 7 gün 24 saat esasına göre aralıksız sürdürüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, düzensiz göçmenlerle ilgili şu bilgilere yer verildi:

“Sınırlarımızda alınan etkili tedbirler sayesinde 2022’de 274 bin 311 düzensiz göçmenin ülkemize girişi engellenmiştir. 2016’dan bu yana ülkemize girişi engellenen düzensiz göçmen sayısı ise 2 milyon 737 bin 732 olmuştur. Doğu ve güney sınırlarımızdaki göç baskısı, yani ülkeye kaçak giriş denemeleri, alınan tedbirlerle birlikte bir önceki yıla göre yüzde 38 azalmıştır. Yasa dışı yollardan ülkemize girenlerin yakalanmasına yönelik denetim ve operasyonlar neticesinde, yakalanan mükerrerlikten arındırılmış düzensiz göçmen sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 76 artışla 231 bin olarak kayıtlara geçmiştir.”

Yılbaşından bu yana sınır dışı edilen göçmenler

Sınır dışı işlemlerinin hız kesmeden devam ettiği vurgulanan açıklamada, “Tüm uyruklarla birlikte yılbaşından bu yana 119 bin 817 düzensiz göçmen sınır dışı edilmiştir. Böylece henüz yıl tamamlanmadan ülkemiz tarihindeki en yüksek sınır dışı sayısına ulaşılmıştır. Sınır dışı sayısı, geçen senenin aynı dönemiyle kıyaslandığında ise yüzde 159 artış göstermiştir.” ifadelerine yer verildi.

Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında sınır dışı sayısının, Afganistan uyruklu yabancılarda yüzde 236, Pakistan uyruklu yabancılarda yüzde 22 ve diğer uyruklu yabancılarda yüzde 167 arttığı bildirilen açıklamada, “2016’dan bu yana sınır dışı edilen düzensiz göçmen sayısı ise 445 bin 326’ya ulaşmıştır.” bilgisi paylaşıldı.

Göç İdaresinin açıklamasında, bu yıl 234 charter uçak seferi ile 44 bin 433, tarifeli uçuşlarla 22 bin 101 olmak üzere toplam 66 bin 534 düzensiz göçmenin Afganistan; 2 charter seferi ve tarifeli uçuşlarla toplam 12 bin 385 düzensiz göçmenin ise Pakistan’a güvenli şekilde gönderildiği aktarıldı.

120 Bine Yakın Düzensiz Göçmen Sınır Dışı Edildi!

Yorumlar kapalı.