23 Tonluk Dev Roket Parçası Şanlıurfa’ya Düşebilir Mi?

Çin'in Long March 5B roketine ait 23 tonluk parça, kontrolsüz bir şekilde Dünya'ya düşüyor. Çin, Dünya'yı dördüncü kez aynı şekilde korkuya sürmüş olacak. Peki dev parçanın Şanlıurfa'ya düşme ihtimali var mı?

featured

Çin’in Long March 5B roketine ait 23 tonluk parça, kontrolsüz bir şekilde Dünya’ya düşüyor. Çin, Dünya’yı dördüncü kez aynı şekilde korkuya sürmüş olacak. Peki dev parçanın Şanlıurfa’ya düşme ihtimali var mı?

Geçtiğimiz yıllar boyunca yeni nesil roketi Long March 5B ile Dünya’ya ufak tefek korku ve gerilimler yaşatan Çin, yeniden benzer bir haberle gündeme geldi. Çin’in kendi uzay istasyonunu kurmak için kullandığı Long March 5B roketine ait 23 tonluk bir parça, Dünya’ya düşmeye başladı.

Söz konusu roket parçası, önceki olaylarda da olduğu gibi roketin fırlatılışından sonra gövdeden ayrılan çekirdek iticisi idi. İticinin Dünya’ya bu hafta sonu düşeceği tahmin edilse de tam olarak nereye düşeceği henüz bilinmiyor. Dahası, son hesaplamalara göre parça, hafta sonu değil bugün Dünya’ya düşecek.

Roketin atmosfere giriş yapabileceği alan:

çin roket parçası

23 tonluk dev parça, atmosfere girişi sırasında da büyük oranda yanarak yok olacak. Parçadan geriye kalan kısım, yukarıdaki görselde, gördüğümüz mavi ve sarı renklerle gördüğümüz çizgilerle temsil edilen bir noktada atmosfere girecek.

Roket parçasının nereye düşeceği tahmin edilemezken, bilim insanları parçayı yakından takip etmeye devam ediyor. Parçanın bir yerleşim yerine düşebileceği öngörülürse, gerekli tedbirler önceden alınacak. Roket parçası, Çin’in dünyayı kontrol edilemez bir roket parçasıyla korkuttuğu dördüncü sefer olacak.

Olasılıklar azaldı, zaman daraldı:

Çin’in 23 tonluk dev roket parçasının atmosfere girebileceği alan oldukça daraldı. Son tahminler, roketin yukarıdaki çizgilerin hattında atmosfere gireceği yönünde. Roketin düşeceği noktaysa bilinmiyor, fakat atmosfere girişin bugün TSİ (Türkiye Saati İle) 14.20’de gerçekleşeceği öngörülüyor.

Parçanın Şanlıurfa’ya düşme ihtimali var mı?

Roket parçasının Türkiye’ye ve Şanlıurfa’ya düşebilme ihtimaline dair kesin bir cevap vermek oldukça zor. Roketin nereye düşeceği ancak atmosfere girişinden sonraki dakikalarda belli olacak. Yine de paylaşılan bilgiler, Türkiye ve Şanlıurfa’ya düşme ihtimalinin düşük olduğu yönünde.

23 Tonluk Dev Roket Parçası Şanlıurfa’ya Düşebilir Mi?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Gap Times ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!