3 İlde Dün Başlayan Orman Yangınları Hâlâ Devam Ediyor!

Hatay'ın Belen ilçesi, Mersin'in Gülnar ilçesi ve Çanakkale'nin Kızılkeçili köyünde dün başlayan orman yangınları halen devam ediyor. Yangınları kontrol altına almak için çok sayıda ekip gece boyunca müdahalelerini sürdürüyor.

featured

Hatay’ın Belen ilçesi, Mersin’in Gülnar ilçesi ve Çanakkale’nin Kızılkeçili köyünde dün başlayan orman yangınları halen devam ediyor. Yangınları kontrol altına almak için çok sayıda ekip gece boyunca müdahalelerini sürdürüyor.

Dün saat 14.00 sıralarında Hatay’ın Belen ilçesine bağlı Soğukoluk Mahallesi Armutçuk mevkiinde bir evde yaşayan iki kişinin bahçelerindeki sazlık alanı temizlemek için yaktığı ateş, kontrolsüz bir şekilde yayılarak ormanlık alana sıçradı.

3

Rüzgarın etkisiyle hızla büyüyen yangın nedeniyle Müftüler, Soğukoluk ve Benlidere’de yaşayan vatandaşlar tahliye edildi.

Geceleyin İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yangın bölgesine giderek çalışmaları yerinde takip etti.

Gün ağarırken, gece görüşlü helikopterlerle başlayan hava müdahalesine uçaklar ve diğer helikopterler de katıldı. Orman Genel Müdürlüğü’nün 450 personeli, diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevli memurlar ve bölge halkı, yangını söndürmek için ikinci gününde de çalışmalarına devam ediyor.

Yangının sebebi olarak evin bahçesinde sazlıkları yakmaya çalışan 2 kişinin neden olduğunu belirten Bakan Yerlikaya, “Bunu merak ettiğinizi biliyorum. Biz de bu yangının sebebinin nereden kaynaklandığıyla ilgili jandarmamızın titiz çalışmaları sonucu bilgi edindik. Soğukoluk Mahallemiz, Armutçuk mevkiindeki bir evde bahçelerindeki sazlık alanı temizlemek amacıyla ateş yakan iki kişi maalesef kontrol edemedikleri ateş nedeniyle bu orman yangınına sebep oldular. Adli soruşturma başlatıldı ve bu kişiler hakkında yakalama kararı verildi ve yakalandılar.” şeklinde açıklama yaptı.

Gözaltına alınan iki kişinin adli süreçleri devam ediyor.

Çanakkale

Çanakkale’nin Kızılkeçili köyünde başlayan ve Kemel ile Yukarı Okçular köylerine sıçrayan orman yangınına ekiplerin müdahalesi 12 saattir sürüyor.

“19 yangından 16’sı hızla söndürüldü”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, bugün ülkenin birçok yerinde orman yangınlarının çıktığını belirtti.

Toplam 19 yangından 16’sının hızla söndürüldüğünü ifade eden Tiryaki, “Çanakkale, Hatay Belen ve Mersin Gülnar’daki yangınlar mücadele edilmeye devam ediyor. Çanakkale’de yangın saat 16.31’de başladı ve 11 dakika sonra müdahale edildi. Yangına 5 uçak, 7 helikopter ile müdahale edildi. Akşam saatlerinden sonra hava araçları müdahale edemedi. Sabahın ışığıyla birlikte yangın şiddetini kaybetmiş olmasına rağmen hala devam ediyor. Can kaybı veya büyükbaş-küçükbaş hayvan kaybı yok. Bir köy tahliye edildi ve yangından etkilenen köylerimiz var.” dedi.

Mersin

Dün saat 18.00 civarında Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Kavakoluğu Mahallesi’nde çıkan orman yangını rüzgarın etkisiyle hızla büyüdü.

1 20

Çok sayıda ev tahliye edildi

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Gülnar ilçesindeki orman yangını nedeniyle Kavakoluğu Mahallesi’nden 51 hane ve 78 kişinin, Korucuk Mahallesi’nden 85 hane ve 172 kişinin, Çavuşlar Mahallesi’nden 160 hane ve 278 kişinin, Tepe Mahallesi’nden ise 77 hane ve 109 kişinin jandarma tarafından tedbir amaçlı tahliye edildiğini ve vatandaşlara Gülnar Anadolu Lisesi pansiyonunun tahsis edildiğini açıkladı.

Çalışmalara bölge halkı da destek veriyor

Rüzgar ve düşük nem nedeniyle yangın daha da yayılarak etki alanını genişletirken, gece boyunca gece görüşlü helikopterlerle müdahale edildi. Gün aydınlanınca uçaklar ve diğer helikopterler de havadan müdahaleye katıldı.

Karadan ve havadan yapılan söndürme çalışmaları devam ederken, bölge halkının da ekiplere destek olduğu biliniyor.

Bölgedeki sarp arazi yapısı, yer ekiplerinin müdahalesini zorlaştırıyor.

0
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
0
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
0
s_n_rl_
SİNİRLİ
3 İlde Dün Başlayan Orman Yangınları Hâlâ Devam Ediyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir