Ailenin Güçlendirilmesi İçin Yeni Stratejiler Belirlenecek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, sağlıklı toplum için ailenin büyük önem taşıdığını belirterek, ailenin güçlendirilmesi ve desteklenmesi için saha araştırmaları yapıldığını, analizlere göre yeni stratejilerin geliştirileceğini bildirdi.

featured

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, sağlıklı toplum için ailenin büyük önem taşıdığını belirterek, ailenin güçlendirilmesi ve desteklenmesi için saha araştırmaları yapıldığını, analizlere göre yeni stratejilerin geliştirileceğini bildirdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Yanık, Türk geleneksel yaşamında aile kavramının çok değerli olduğunu, doğru yaş ve zamanda evliliğin teşvik edilmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Evliliğin teşviki ve doğum oranlarının artırılabilmesi için yeni ve etkin bir eylem planı hazırlandığını anımsatan Yanık, yapılan çalışma ve analizlerin, Türkiye’de nüfusun yaşlandığını ortaya koyduğunu söyledi.

Nüfusun artması ve bu konuda farkındalığın yükseltilmesine yönelik çeşitli faaliyetler yapıldığını anlatan Yanık, bu alanda farklı desteklerin sağlandığı hatırlatarak, şöyle davam etti:

Bu hedef için, 5 ana başlıktan ve çok sayıda alt modüllerden oluşan Aile Eğitim Programı’nın yaklaşık 10 yıldır devam ettiğini anımsatan Yanık, “Programla, ailelere, beceri, medya okuryazarlığı, iktisat ve ekonomi yönetimi gibi başlıklarda eğitimler veriliyor.” diye konuştu.

Yanık, evliliğe hazırlananlar için de “Evlilik öncesi eğitim” programının bulunduğuna işaret ederek, “Bu kişilere, nasıl bir aile kurulması ve aile içindeki ilişkilerin nereden temellenmesi gerektiğine ilişkin bilgiler veriliyor.” dedi.

Aile Danışmanlığı hizmetine ilişkin de bilgi veren Yanık, ebeveyn, çocuk ya da eşler arasında sorun yaşayan ailelere, talep etmeleri halinde Bakanlık bünyesinde görev alan uzmanlarca ücretsiz olarak bu hizmetin verildiğini bildirdi.

“Türkiye Aile Yapısı Araştırması tamamlandı, ileri analiz yapılıyor”

Sosyal yardımlarla da ihtiyaç sahibi ailelerin yanında olmaya devam ettiklerinin altını çizen Yanık, bu şekilde ailenin güçlendirilmesini hedeflediklerini vurguladı.

Aile Destek Programının, ailelerin ekonomik anlamda güçlendirilmesi, toplumsal olarak üretilen sosyal refahın tüm kesimlere ulaştırılması noktasında önem taşıdığını dile getiren Yanık, şunları kaydetti:

“Yapılan araştırmalar, yaşadığımız toplumda ailenin, aile içindeki bireyler arası iletişimin ne durumda olduğunun, olumlu ve olumsuz yönleriyle tespit edilmesine olanak sağlıyor. Bu tespitler sonucu risklerin düzeltilmesine yönelik politikalar geliştiriliyor. Bu kapsamda 5 yılda bir yapılan Türkiye Aile Yapısı Araştırması, bunlardan biri. 2020 yılı içinde saha araştırmasını bitirdik, ham sonuçları da çıktı. Şu anda ileri analiz aşamasında, tamamlandıktan sonra tüm sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacak.”

Yanık, bu araştırmayla Türkiye’de aile algısının tam anlamıyla ortaya konulduğunu ifade etti.

Türkiye’de ilk kez yapılan araştırmalara da imza attıklarına dikkati çeken Yanık, “Türkiye Çocuk Profili”, “Türkiye Yaşlı Profili”, “Türkiye Ergen Profili” ve “Türkiye Üniversite Gençliği” araştırmalarının bunlar arasında yer aldığını bildirdi.

Ailenin Güçlendirilmesi İçin Yeni Stratejiler Belirlenecek

Yorumlar kapalı.