Alkollü İçecek ve Sigaraya ÖTV Zammı!

TÜİK'in enflasyon verilerini duyurmasıyla birlikte içki ve sigaraya gelen ÖTV zammının da oranı belli oldu. Buna göre, ÖTV tutarlarındaki otomatik artış yüzde 22,29 oldu.

featured

TÜİK’in enflasyon verilerini duyurmasıyla birlikte içki ve sigaraya gelen ÖTV zammının da oranı belli oldu. Buna göre, ÖTV tutarlarındaki otomatik artış yüzde 22,29 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun(TÜİK) Aralık ayı Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (YİÜFE) verilerini açıklamasıyla birlikte, alkol ve tütün ürünleri üzerinden alınan maktu ve asgari maktu ÖTV tutarlarındaki otomatik artış oranları da belli oldu.

Geçen yılın ikinci yarısında Yİ-ÜFE yüzde 22,29 oranında artış gösterdi. Bununla birlikte alkol ve tütün ürünleri üzerinden alınan maktu ve asgari maktu ÖTV tutarları da bu oranda artırılacak.

Mevcut enflasyon sepetinde alkollü içecekler ve tütünün ağırlığı yüzde 4,31 seviyesinde. Bunun 4,04 puanını sigara oluşturuyor.

Vergi artışıyla birlikte malttan üretilen biralarde asgari maktu vergi tutarı 5,39 lira,

Taze üzüm şarabı (kuvvetlendirilmiş şaraplar dahil); üzüm şırası, köpüklü şaraplar da asgari maktu vergi tutarı 179,1420 lira,

Vermut ve diğer taze üzüm şaraplarında asgari maktu vergi tutarı 270,36 lira,

Alkol derecesi hacim itibariyle yüzde 18 veya daha az olanlarda asgari maktu vergi tutarı 214,703 lira,

Alkol derecesi hacim itibariyle yüzde 22 ve fazla olanlarda asgari maktu vergi tutarı 736,77 lira olarak listelenerek yayımlandı.

Kaynak: Bloomberg HT

0
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
0
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
0
s_n_rl_
SİNİRLİ
Alkollü İçecek ve Sigaraya ÖTV Zammı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir