Avrupa Kuraklıktan Kırılırken, Yanlış Sulama Şanlıurfa’yı Tehdit Ediyor

Şanlıurfa Suruç'ta çiftçilerin tarlalarını yanlış ve aşırı sulaması yüzünden taban suyu yükselmeye devam ediyor.

featured

Suruç ilçesine sulama yapılabilmesi için 2014 yılında Atatürk Baraj Gölü’nden su verildikten sonra bazı kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşların hayatı tamamen değişti. Suruç Ovası’nın bereketinin geldiği projede yanlış sulama sonucu yükselen taban suyu bazı olumsuzlukları da beraberinde getirdi.

Birçok kırsal mahallede olduğu gibi ilçeye yaklaşık 1 kilometre mesafede bulunan Kara Mahallesi de aşırı ve yanlış sulama yöntemleriyle adeta bataklığa dönüştü. Mahallede yaşayan birçok vatandaş pis koku ve böcekler nedeniyle Suruç ve Şanlıurfa merkeze taşınırken, mahalleden ayrılamayanlar ise yaklaşık 4 yıldır olumsuzluklarla boğuşuyor.

Bölgede yapılan pamuk yetiştiriciliğinde damla sulama değil de, eski usullere dayanan salma sulama yöntemleri yapıldığından dolayı bölge adeta bataklığa dönüşmüş durumda. Aşırı sulamanın neticesinde toprakta aşırı tuzlulaşma ve akabinde topraklarda verimsizleşme durumu söz konusu. Dünyada su krizi yaşanırken, yanlış yapılan tarım yöntemleri gelecekte bizleri zor durumda bırakacaktır.

PAMUKTA DAMLA SULAMANIN VERİME ETKİSİ

Pamukta damla sulama sistemi kullanmak, üreticilere sadece su tasarrufu açısından değil, verim ve enerji tasarrufu açısından da avantajlar sağlıyor.

Lifli bir bitki olan pamukta verim, koza ağırlığı ve iplik kalitesi anlamına geliyor. Başta sulama olmak üzere; gübreleme, yabancı ot ile mücadele ve toprak işleme; koza ağırlığı ve iplik kalitesini doğrudan etkileyen unsurlar. Bu yüzden pamuk yetiştiriciliğinde akıllı damla sulama ve gübreleme uygulamaları verime büyük katkı sağlıyor.

DAMLA SULAMA KÖK-BİTKİ DEĞİŞİM DENGESİNİ SAĞLIYOR

Salma sulamada 4-5 bin ton ürün alınırken tarladaki pamuk bitkisinin homojen şekilde büyümesini sağlayan damla sulamayla hektarda 6-7 bin ton ürün alınabiliyor. Üstelik damla sulama sistemini kullanmak üreticilere sadece verim açısından değil, enerji ve su tasarrufu açısından da avantajlar sağlıyor. Verimde %20 civarında artışın yanı sıra topraktaki hava-su dengesini de koruyan damla sulama ile düzenli sulama sayesinde kök-bitki gelişim dengesi de sağlanıyor.

BÖLGEDE HASTALIK YAYILIYOR

Mahallenin içerisine kadar gelen sular bazı evleri de basarken, bataklığa dönüşen tarım arazilerinde çiftçiler ürün ekemez hale geldi. Terk edilen evler ise kısa sürede yıkılırken, imkanı olmayıp mahalleden ayrılmayanlar hastalıklarla mücadele ediyor.

Mahallede yaşamanın artık mümkün olmadığını söyleyen vatandaşlar, yetkililerden yardım istedi.

Avrupa Kuraklıktan Kırılırken, Yanlış Sulama Şanlıurfa’yı Tehdit Ediyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gap Times ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!