Ayasofya’nın İbadete Açılışının 3. Yılı!

"Fethin sembolü" Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, 3 yıl önce yeniden ibadete açıldı. 86 yıllık özlem bir cuma vakti sona erdi. Ayasofya, o günden bu yana yaklaşık 21 milyon ziyaretçiyi ağırladı.

featured

“Fethin sembolü” Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, 3 yıl önce yeniden ibadete açıldı. 86 yıllık özlem bir cuma vakti sona erdi. Ayasofya, o günden bu yana yaklaşık 21 milyon ziyaretçiyi ağırladı.

İstanbul’un fethine kadar 916 yıl kilise, 1453’ten itibaren de cami olarak kullanılan Ayasofya, 1934’te alınan karar üzerine 86 yıl müze olarak hizmet verdi.

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği’nin, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine yönelik Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle açtığı dava 10 Temmuz 2020’de karara bağlandı.

Danıştay 10. Dairesinin, camiden müzeye dönüştürüldüğü 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını oy birliğiyle iptal etmesiyle Ayasofya’da yeniden ibadet etmenin yolu açılırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da kararnameyi aynı gün imzaladı.

Diyanet İşleri Başkanlığına devredilen Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, 24 Temmuz 2020’de 86 yıl sonra kılınan ilk cuma namazıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın da katıldığı büyük bir merasimle yeniden ibadete açıldı.

Fotoğraf: AA

0
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
0
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
0
s_n_rl_
SİNİRLİ
Ayasofya’nın İbadete Açılışının 3. Yılı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir