Çin’de Çıkan Yeni Bir Virüs ‘Langya’

Covid-19 tehdidi bitmemişken, maymun çiçeği tehdit olmaya devam ederken, şimdi de Çin’de ortaya çıkan ve hayvanlardan insanlara geçen Langya virüsü insanoğlu için yeni bir tehlike olarak belirdi.

featured

Bilim insanları, Çin’de şimdilik 35 vaka tespit edilen Langya henipavirüsün (LayV) yayılma hızını, etkilerini ve tedavi yöntemlerini araştırıyor.

Langya henipavirüs (LayV) ilk olarak Çin’in kuzeydoğusundaki Shandong ve Henan’de 2018’in sonlarında tespit edilmesine rağmen, bilim insanları tarafından ancak geçtiğimiz hafta resmi olarak tanımlandı. Çin’de şu ana kadar 35 Langya vakası kayıtlara geçti.

Langya virüsünün belirtileri neler?

Bilim insanları, Langya virüsünün insanlarda ateş, yorgunluk, öksürük, iştahsızlık, baş ağrısı, kusma ve kas ağrıları gibi belirtilerin gözlemlendiğini açıkladı.

Ayrıca, vakaların bazılarında kan hücresi anormallikleri ile karaciğer ve böbrek hasarı belirtileri görüldü.

Langya virüsü tehlikeli mi?

Langya virüsü, henipavirüs ailesi olarak biliniyor. Oldukça öldürücü oldukları bilinen Nipah ve Hendra virüsleri de bu aileden.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre, bu virüs ailesi Covid-19’dan çok daha fazla tehlikeli ve yüzde 40 ila 75 oranında öldürücü.

Atları ve insanları etkileyen ve Avustralya kökenli olan Hendra virüsü ve Güneydoğu Asya’da hastalık salgınlarına neden olan Nipah virüsü, yüksek ölüm oranlarıyla biliniyor.

Şu ana kadar Langya virüsünün ne kadar tehlikeli olduğu konusunda kesin bir bilgi elimizde yok. Çin’de virüs bulaşanlarda grip belirtileri görülürken, şu ana kadar ölüm vakası görülmedi.

Çin’de Çıkan Yeni Bir Virüs ‘Langya’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gap Times ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!