Covid-19 Sonrası Fazlasıyla Artış Gösterdi: Bu Belirtilere Dikkat!

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Dr. İsmail Büyükceran, Covid-19 tedavisi için kullanılan kortizonun ardından "avesküler nekroz" adı verilen bir hastalığın arttığını ve yaş aralığının düştüğünü belirtti. Dr. Büyükceran, bazı 20'li yaşlardaki hastalara protez tedavisi uygulamak zorunda kaldıklarını ifade etti.

featured

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Dr. İsmail Büyükceran, Covid-19 tedavisi için kullanılan kortizonun ardından “avesküler nekroz” adı verilen bir hastalığın arttığını ve yaş aralığının düştüğünü belirtti. Dr. Büyükceran, bazı 20’li yaşlardaki hastalara protez tedavisi uygulamak zorunda kaldıklarını ifade etti.

Dr. Büyükceran, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde çalışan bir öğretim üyesi olarak, “avesküler nekroz” hastalığına ilişkin bilgi verdi. Bu hastalık, kemik dokusunu besleyen kan damarlarının hasar görmesi sonucu kemiğin canlılığını yitirmesi durumudur. Kortizon gibi ilaçlar, Covid-19 tedavilerinde kullanıldığında bu hastalığın artmasına neden olabilmektedir. Avesküler nekroz, genellikle kalça eklemi olmak üzere diğer eklem bölgelerini de etkileyebilmektedir. Normalde hastalığın görülme sıklığı yılda 200 bin vakadır, ancak Covid-19 salgını sonrasında bu sayıda büyük bir artış yaşanmıştır. Hastalığın tedavisi, hastalığın evresine bağlı olarak istirahat, yükten kurtarma, kök hücre tedavileri, yeniden canlandırma veya protez uygulamasını içerebilir.

Dr. Büyükceran, Covid-19 geçiren ve eklem ağrısı yaşayan hastalara da dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulunmaktadır. Hastalığın önceden genellikle ileri yaşlarda görüldüğünü belirten Dr. Büyükceran, Covid-19‘un bu yaş aralığını düşürdüğünü ve 20’li yaşlarda da hastalığın ortaya çıkabildiğini söylemektedir.

0
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
0
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
0
s_n_rl_
SİNİRLİ
Covid-19 Sonrası Fazlasıyla Artış Gösterdi: Bu Belirtilere Dikkat!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir