Daha Efkârlı İçilecek! En Düşük Sigara Fiyatı 33 Lira Olacak

Sigara fiyatlarına zam 2023 yılbaşı öncesi merak edilenler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Enflasyondaki artışa bağlı olarak ÖTV'de de beklenen artış beraberinde sigara zammını gündeme getirdi. Habertürk Ekonomi Yazarı Rahim Ak sigara zammıyla ilgili olası senaryoları paylaştı. Ak'ın paylaştığı senaryonun gerçekleşmesi halinde ise en düşük sigara fiyatının 5,5 TL zamla 33 liraya yükselmesi bekleniyor.

featured

Sigara fiyatlarına zam 2023 yılbaşı öncesi merak edilenler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Enflasyondaki artışa bağlı olarak ÖTV’de de beklenen artış beraberinde sigara zammını gündeme getirdi. Habertürk Ekonomi Yazarı Rahim Ak sigara zammıyla ilgili olası senaryoları paylaştı. Ak’ın paylaştığı senaryonun gerçekleşmesi halinde ise en düşük sigara fiyatının 5,5 TL zamla 33 liraya yükselmesi bekleniyor.

Sigara fiyatlarına 2023 yani yeni yılda zam gelecek mi? Enflasyon oranlarındaki artışa bağlı olarak Özel Tüketim Vergisi ÖTV’de beklenen artış beraberinde sigara fiyatlarına zammı gündeme getirdi. ÖTV artışı sonrası olası zam senaryolarını değerlendiren Habertürk Ekonomi Yazarı Rahim Ak’ın paylaştığı senaryo gerçekleşirse en düşük sigara fiyatının 33 lira olması bekleniyor. İşte sigara fiyatlarına 5,5 lira zammın öngörüldüğü senaryonun detayları… 

ÖTV ZAMMI SONRASI EN DÜŞÜK SİGARA FİYATI 5,5 LİRA ZAMLANIYOR!

Kasım ayına ilişkin enflasyon verilerine göre Yİ-ÜFE’de Temmuz’dan bu yana beş aylık değişim yüzde 22,6 seviyesinde. 2022 Aralık Yİ-ÜFE aylık değişimi yüzde 2 olsa bile ocak ayında ÖTV’de yapılacak artış yüzde 25 olacak.

Buna göre, tahmin edildiği gibi Yİ-ÜFE’de altı aylık değişim oranı yüzde 25 olursa ve başka bir karar alınmayıp bu oranda otomatik artış yapılırsa, “asgari maktu vergi” uygulaması sebebiyle önemli bir fiyat artışı ihtiyacı doğacak. Asgari maktu vergi tutarı, sigaranın düşük fiyatla satılmasını engellemeye yönelik bir unsurdur.

Üretim maliyetini etkileyen diğer faktörler de dikkate alındığında, en ucuz sigara fiyatının 33 lira seviyesine çıkacağını hesaplayabiliriz.

ARTIŞ NASIL OLACAK?

6 aylık ÜFE kadar artırılacak olan sigarada paket başına asgari maktu vergi 15.83 liradan 19,79 liraya yükselecek. Ancak sigaranın vergisinde bir şart daha var bu rakamın yani asgari vergi tutarının, perakende satış fiyatının yüzde 63’ünden daha az olmaması gerekiyor. Sigarının perakende satış fiyatı ile vergi oranı çarpılır, bulunan rakam asgari maktu vergi tutarından büyükse çarpım sonucu bulunan nispi vergi; düşük ise asgari maktu vergi tutarı esas alınır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Daha Efkârlı İçilecek! En Düşük Sigara Fiyatı 33 Lira Olacak

Yorumlar kapalı.