Dünya 120 Bin Yılın En Sıcak Günlerini Yaşıyor!

İklim araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre, Dünya'da 120 bin yılın sıcaklık rekoru son 1 haftada üst üste 3 kez kırıldı. El Nino olayının da etkisiyle 2023'ün en sıcak yıl olarak kayıtlara geçmesi bekleniyor.

featured

İklim araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre, Dünya’da 120 bin yılın sıcaklık rekoru son 1 haftada üst üste 3 kez kırıldı. El Nino olayının da etkisiyle 2023’ün en sıcak yıl olarak kayıtlara geçmesi bekleniyor.

Şimdiye dek görülmemiş sıcaklık dalgalarının yaşandığı Dünya’da üst üste rekor sıcaklıklar gözlemleniyor.

ABD’deki Maine Üniversitesi’nden iklim bilimciler, Dünya’nın geçen hafta 3 kez üst üste son 120 bin yılın sıcaklık rekorunu kırdığını bildirdi.

El Nino hava olayı yoğunlaştıkça aşırı sıcaklıkların devam etmesi ve Dünya ekosistemine daha fazla ısı yüklenmesi bekleniyor.

İklim bilimi topluluğu, son 10 yılda görülen sıcaklıkların 1800’lerden bu yana rekor seviyeye ulaştığını gösteren gözlemlere güveniyor.

Ayrıca ağaç halkaları ve buz çekirdekleri gibi temsili verilerin analizi, Dünya’nın ortalama sıcaklığının, buzul çağının sona erdiği 20 bin yıl önceki dönemde bu kadar yüksek olmadığını gösteriyor.

Son 200 yıl 20 bin yıla bedel

Mevcut ısınma hızı, Sanayi Devrimi’nden bu yana Dünya’nın ortalama sıcaklığının 1.2 santigrat derece artmasıyla, son 20 bin yılda benzersiz bir seviyeye ulaştı. Fosil yakıtlarının kullanımıyla artan sera gazı emisyonlarının ciddi derecede yükselişe geçmesi, son 200 yılı geride kalan 20 bin yılla neredeyse eşdeğer kıldı.

Araştırmalara göre, 10 bin yıl öncesi ile günümüz arasındaki dönem, nispeten sabit sıcaklıkların yaşanmasıyla insan uygarlıklarının gelişmesine olanak sağladı.

Bununla birlikte, karbon emisyonları engellenmezse Dünya’nın bu yüzyılın ortasına kadar 125 bin yıl önceki sıcaklıklara benzer şekilde ısınması bekleniyor. Emisyonların azalmadan devam etmesi halinde ise Dünya, 21. yüzyılın sonuna kadar 1 milyon yıldan fazla bir süredir görmediği sıcaklıkları görebilir.

2023’ün en sıcak yıl olması bekleniyor

Uzmanlar, gelişmekte olan El Nino hava olayının da etkisiyle 2023’ün en sıcak yıl olarak kayıtlara geçeceğini tahmin ediyor.

Sera gazı emisyonlarında önemli azalmalar olmazsa sıcaklıklar yükselmeye devam edecek ve bu durum, dünya çapında geri dönüşü olmayan ekosistem değişikliklerine yol açacak.

0
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
0
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
0
s_n_rl_
SİNİRLİ
Dünya 120 Bin Yılın En Sıcak Günlerini Yaşıyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir