Dünyada ve Türkiye’de En Çok Kullanılan Emojiler Belli Oldu!

Dijital dünyanın dilinin bir parçası olarak nitelendirilen, çeşitli durumlara yönelik sembolleri içeren emojiler, sosyal medya platformları ve anlık mesajlaşma uygulamaları başta olmak üzere sanal platformlarda yoğun olarak kullanılıyor. 17 Temmuz da 2014'ten bu yana "Dünya Emoji Günü" olarak kutlanıyor. İşte Türkiye ve dünyada en çok kullanılan emojiler...

featured

Dijital dünyanın dilinin bir parçası olarak nitelendirilen, çeşitli durumlara yönelik sembolleri içeren emojiler, sosyal medya platformları ve anlık mesajlaşma uygulamaları başta olmak üzere sanal platformlarda yoğun olarak kullanılıyor. 17 Temmuz da 2014’ten bu yana “Dünya Emoji Günü” olarak kutlanıyor. İşte Türkiye ve dünyada en çok kullanılan emojiler…

Crossword-Solver isimli web sitesinin emojilere ilişkin araştırmasına göre, kullanıma sunulan 3 binden fazla emoji bulunuyor. Binlerce emoji bulunsa da bazıları kullanıcılar tarafından daha fazla tercih ediliyor.

Dünyada en çok kullanılan emojiler açıklandı: Türkiye en çok hangi emojiyi tercih ediyor? - 2

En fazla kullanılan emojiler listesinde ilk 2 sırada sevinç gözyaşlarıyla gülen yüz ve kalp emojileri yer alıyor. Sevinç gözyaşlarıyla gülen yüz emojisi, 75 ülkede en fazla kullanılan emoji olarak öne çıkıyor.

Dünyada en çok kullanılan emojiler açıklandı: Türkiye en çok hangi emojiyi tercih ediyor? - 3

TÜRKİYE’DE EN ÇOK HANGİ EMOJİ TERCİH EDİLİYOR?

Türkiye’de de en fazla sevinç gözyaşlarıyla gülen yüz emojisi tercih ediliyor. Bu emoji, çoğu ülkede zirvede yer alsa da en fazla kullanılan emojiler bazı ülkelerde değişiklik gösteriyor.

Dünyada en çok kullanılan emojiler açıklandı: Türkiye en çok hangi emojiyi tercih ediyor? - 4

Örneğin, Birleşik Krallık’ta kalp, Hindistan’da birleşen eller (dua eden eller), Suudi Arabistan’da beyaz kalp, İsviçre’de ülke bayrağı emojisi daha fazla kullanılıyor.

Dünyada en çok kullanılan emojiler açıklandı: Türkiye en çok hangi emojiyi tercih ediyor? - 5

ABD’DE EN FAZLA KULLANILAN EMOJİLER EYALETLER ARASI FARKLILIK GÖSTERİYOR

ABD‘de en fazla kullanılan emojiler eyaletler arası farklılık gösteriyor. Washington’da yeşil kare emojisi ilk sırada yer alırken Arizona’da en fazla ateş emojisi tercih ediliyor.

Dünyada en çok kullanılan emojiler açıklandı: Türkiye en çok hangi emojiyi tercih ediyor? - 6

ABD‘de Twitter üzerinden yapılan her 10 bin paylaşımın 239’unda sevinç gözyaşlarıyla gülen yüz, 179’unda yeşil kare, 148’inde sarı kare emojisinin yer aldığı belirlendi.

Dünyada en çok kullanılan emojiler açıklandı: Türkiye en çok hangi emojiyi tercih ediyor? - 7

Araştırmada, emojilerin dünyanın her yerinde kullanılmasına rağmen bazı noktalarda evrensel bir dil olmadığı, bir ülkede normal sayılabilecek bir emojinin farklı bir ülkede çeşitli olumsuz anlamlar içerebileceği belirtiliyor.

0
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
3
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
0
s_n_rl_
SİNİRLİ
Dünyada ve Türkiye’de En Çok Kullanılan Emojiler Belli Oldu!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir