EYT’de Emeklilik Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

Emeklilik başvurusuna yönelik araştırmalar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın EYT düzenlemesinin ayrıntılarını açıklaması ardından gündeme geldi. EYT'ye ilişkin yasal düzenlemenin bu hafta Meclis'e sunulması ardından EYT kapsamında emeklilik başvuruları alınacak. Kapsama giren vatandaşlar, "Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesi" ile emeklilik başvurularını gerçekleştirebilecek. Peki, EYT'den emeklilik hakkı kazananlar başvuruyu nasıl yapacak? e- Devlet emeklilik başvurusu ekranı

featured

Emeklilik başvurusuna yönelik araştırmalar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın EYT düzenlemesinin ayrıntılarını açıklaması ardından gündeme geldi. EYT’ye ilişkin yasal düzenlemenin bu hafta Meclis’e sunulması ardından EYT kapsamında emeklilik başvuruları alınacak. Kapsama giren vatandaşlar, “Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesi” ile emeklilik başvurularını gerçekleştirebilecek. Peki, EYT’den emeklilik hakkı kazananlar başvuruyu nasıl yapacak? e- Devlet emeklilik başvurusu ekranı

EYT'de emeklilik başvurusu nasıl ve nereden yapılır? (e-Devlet EYT başvuru ekranı) - 1

EYT düzenlemesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulmasının ardından, vatandaşlar e-devlet’e girerek prim gün sayılarını ve çalışma yılını öğrenmek için giriş yapmaya başladı. EYT düzenlemesi kapsamına giren veya düzenlemeden faylanıp faydalanamayacaklarını merak eden vatandaşların ziyaretlerinin artmasıyla birlikte e-devlet kapısına girişlerde sorun yaşanıyor. Peki, EYT emeklilik hakkı başvurusu nasıl ve nereden yapılır?

EYT'de emeklilik başvurusu nasıl ve nereden yapılır? (e-Devlet EYT başvuru ekranı) - 2

E-DEVLET ÜZERİNDEN EMEKLİLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ‘gelir, aylık ödenek talep belgesinin verilmesi belgesi’ne tıklayın.

Ardından sayfada çıkan yeni başvuru sekmesine tıklayın.

Tahsis talep türü olarak ise ‘yaşlılık aylığını” seçin.

SSK kapsamında aylık talep edeceklerin ‘4A’, Bağkur kapsamına girenlerin ise ‘4B’ seçeneğini işaretlemesi gerekiyor. Seçim yaptıktan sonra ‘başvur’ butonu tıklayın.

EMEKLİLİK BAŞVURUSU EKRANI İÇİN TIKLAYIN

EYT'de emeklilik başvurusu nasıl ve nereden yapılır? (e-Devlet EYT başvuru ekranı) - 3

Maaş ödemesinin yapılacağı bankayı seçtikten sonra açıklama kısmına maaşınızı almak istediğiniz şubeyi yazın.

Diğer iletişim bilgilerini de doldurun.

‘Aylık alıyor mu?’ sorusunu da “evet” veya “hayır” olarak yanıtlayın. 

Son aşamada ‘ileri’ butonu ardından ‘başvur’ butonuna basılarak bilgiler SGK’ya gönderilmiş olacak.

EYT'de emeklilik başvurusu nasıl ve nereden yapılır? (e-Devlet EYT başvuru ekranı) - 4

E DEVLET’E ERİŞİM SORUNU

2 milyon insanın faydalanması beklenen EYT düzenlemesi ardından e Devlet uygulamasına ziyaretler artış gösterdi. Binlerce insanın aynı anda sisteme giriş yapmaya çalışması nedeniyle e-Devlet hizmetlerine erişim sorunu yaşanıyor. Kullanıcılar, “Şu anda kullandığınız hizmette talep yoğunluğu nedeniyle işleminiz sıraya alınmıştır.” uyarısından birkaç dakika sonra “Sistemde yaşanan teknik bir aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı.” ibaresiyle karşılaşıyor.

EYT'de emeklilik başvurusu nasıl ve nereden yapılır? (e-Devlet EYT başvuru ekranı) - 5

SGK’DAN EYT HAZIRLIĞI 

Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi yasalaşınca oluşabilecek yoğun emeklilik başvuru işlemlerini hızlı ve hatasız tamamlamak için önlemler aldı. Kurum, bilgi işlem alt yapısını güçlendirdi, emeklilik işlemlerinin yürütüleceği merkezlerini çoğalttı. Merkezlerde ilave personel görevlendirdi.

EYT'de emeklilik başvurusu nasıl ve nereden yapılır? (e-Devlet EYT başvuru ekranı) - 6

Emeklilik başvurusunda bulunacakların süreci hatasız tamamlamaları için tanıtıcı videolar hazırlandı.

Ayrıca, yoğun başvuruların sıkıntısız tamamlanması için yaşlılık aylığı merkezleri yani emeklilik işlemlerinin yapıldığı merkezlerin sayıları arttırıldı.

Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir’deki ana merkezlerin sayısının artırılmasıyla ortaya çıkacak iş yükünün hafifletilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda başka birimlerdeki personel, emeklilik işlemlerine yönelik birimlere kaydırıldı.

Kaynak: NTV

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
EYT’de Emeklilik Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

Yorumlar kapalı.