Gram Altın Rekor Kırmaya Devam Ediyor!

Fed'in sıkılaşma patikasına ilişkin ılımlı beklentiler doları baskılarken, küresel piyasalarda altın fiyatlarının da yükselmesine yol açtı. Spot piyasada altının onsu 1.880 dolar seviyesinin üzerini test ederken, gram altın da 1.135 TL ile rekor kırdı.

featured

Fed’in sıkılaşma patikasına ilişkin ılımlı beklentiler doları baskılarken, küresel piyasalarda altın fiyatlarının da yükselmesine yol açtı. Spot piyasada altının onsu 1.880 dolar seviyesinin üzerini test ederken, gram altın da 1.135 TL ile rekor kırdı.

Küresel piyasalarda altında bir kritik eşiğin daha üzeri test edilirken, gram altında da yeni rekor izlendi.

ABD’de ücret artışlarının ılımlılaştığına işaret eden istihdam verilerinin ardından Fed’e dair beklentiler değişirken, dolarda aşağı yönlü baskı yaşandığı görüldü.

Altında ise spot piyasada prim kaydedildi. Altının onsu 1.880 doların üzerini test etti. Spot piyasadaki altın fiyatları ve Dolar/TL kuru üzerinden yapılan hesaplamaya göre gram altın 1.135 ile rekor seviyeyi test etti.

Cuma günü, ons fiyatındaki yükselişe paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 1,57 artışla 1.124 liradan tamamladı.

Yüzde 1 artış

Altının gram fiyatı, yeni haftaya yükselişle başlamasının ardından saat 10.35 itibarıyla yüzde 1 artışla bin 135 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın bin 860 lira, Cumhuriyet altını da 7 bin 550 liradan satılıyor.

Cuma günü ABD‘de açıklanan istihdam verisinin Aralık’ta 223 bin artarak beklentileri geride bırakmasına karşın, ücret artışları ile çalışma saatlerinin yavaşlaması ile Fed’in şahin para politikalarında yumuşamaya gidebileceği beklentisinin güçlenmişti.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in gelecek ay yüzde 75 ihtimalle 25 baz puan faiz artıracağı öngörülürken, 50 baz puanlık faiz artışı da yüzde 25 ile olasılık dahilinde bulunmaya devam ediyor.

Kaynak: Bloomberg HT

0
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
0
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
0
s_n_rl_
SİNİRLİ
Gram Altın Rekor Kırmaya Devam Ediyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir