Hava Sıcaklığı 50 Derecenin Üstünü Görecek!

Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, 2023 yılının insanlık için en sıcak yıl olacağını ve Türkiye'de bu yıl 50 derecenin üzerini görmemizin çok olası olduğunu belirtti.

featured

Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, 2023 yılının insanlık için en sıcak yıl olacağını ve Türkiye’de bu yıl 50 derecenin üzerini görmemizin çok olası olduğunu belirtti.

Küresel ısınmanın etkisiyle Türkiye sıcak havalardan etkilendi. 4 Temmuz Salı günü küresel ortalama sıcaklık 17.18 derece olarak ölçüldü. Prof. Dr. Kurnaz, kömür, petrol ve doğal gazın dünya genelindeki ısınmanın temel nedenleri olduğunu söyledi ve bu yıl için sıcaklık uyarısı yaptı.

Kuraklık konusuna da değinen Prof. Dr. Kurnaz, “Kışlar daha sıcak geçecek, ardından ilkbahar ve yaz da daha sıcak olacak. Bundan sonra her mevsim, önceki mevsimlerle kıyaslandığında daha sıcak geçecek. Kuraklık diğer faktörlere de bağlıdır, ancak bizim bölgede Akdeniz Havzası’nın doğusunda gelecek 50 yıl içinde neredeyse yüzde 20 daha az yağış olacak. Bu nedenle, artık az suyla yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor” dedi.

Prof. Dr. Kurnaz, “17.5-18 dereceye doğru bir şeyler görüyor olmamız sürpriz olmaz. Normalde bu ortalama 16.6 dereceydi ve şu anda normalin üzerindeyiz. Meteorolojik olarak bakıldığında, ortalamanın bu kadar üzerinde olmak önemli bir durumdur. Bu, uç olayların artmasına sebep oluyor. Türkiye’de bu yıl muhtemelen en yüksek sıcaklık rekorunu kıracağız. Daha önce 49.1 dereceyi görmüştük, bu yıl 50 derecenin üzerini rahatlıkla göreceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

0
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
0
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
0
s_n_rl_
SİNİRLİ
Hava Sıcaklığı 50 Derecenin Üstünü Görecek!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir