Türkiye, İsveç’te Kur’an-ı Kerim Yakılmasını En Güçlü Şekilde Lanetledi!

Dışişleri Bakanlığı, İsveç'te Kur'an'ı Kerim yakılmasını "Ülkemizin tüm uyarılarına rağmen İsveç’te bugün kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim’e karşı yapılan aşağılık saldırıyı en güçlü şekilde lanetliyoruz." ifadeleriyle kınadı.

featured

Dışişleri Bakanlığı, İsveç’te Kur’an’ı Kerim yakılmasını “Ülkemizin tüm uyarılarına rağmen İsveç’te bugün kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e karşı yapılan aşağılık saldırıyı en güçlü şekilde lanetliyoruz.” ifadeleriyle kınadı.

Bakanlık, İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılması hakkında açıklama yayımladı.

Açıklamada, “Ülkemizin tüm uyarılarına rağmen İsveç’te bugün kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e karşı yapılan aşağılık saldırıyı en güçlü şekilde lanetliyoruz. Müslümanları hedef gösteren ve kutsal değerlerimize hakaret eden bu İslam düşmanı provokatif eyleme ifade özgürlüğü adı altında izin verilmesini hiçbir şekilde kabul etmiyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

TBMM Başkanı, “Stockholm Büyükelçiliğimiz önünde Kur’an-ı Kerim’e yönelik alçakça bir eyleme izin verilmesi nefret suçuna İsveç yönetiminin suç ortaklığı anlamına gelmektedir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ”Stockholm Büyükelçiliğimiz önünde Kur’an-ı Kerim’e yönelik alçakça provokasyonu lanetliyorum. Türkiye’yi ve tüm İslam alemini hedef alan bu suçlara izin vererek ortak olan İsveç makamlarını kınıyor, kabul edilemez bu hatadan bir an evvel dönmeye davet ediyorum.” diye konuştu.

İsveç’teki provokatif eylem AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in de gündemindeydi. Eyleme izin verilmesini lanetleyen Çelik, “İsveç makamlarının yaptığı, nefret suçlarını himaye etmektir.” diye konuştu.

Kur’an-ı Kerim’e yönelik her saygısızlığın bir insanlık suçu olduğunun da altını çizen Çelik, “Bu eylemlere karşı en güçlü mücadeleyi vereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.” ifadesini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İsveç’in terör örgütü PKK/YPG yandaşlarının eylemleri ile Kur’an-ı Kerim’e yönelik provokasyona karşı tedbir almamasını eleştirerek “Geldiğimiz bu noktada İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson’un Türkiye’ye 27 Ocak’ta yapacağı ziyaretin önemi de anlamı da kalmadı. Bu nedenle ziyareti iptal ettik.” dedi.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, İsveç’te Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmayı hedefleyen bir eyleme izin verilmesinin kabul edilemeyeceğini belirterek “İYİ Parti olarak İsveç yetkili makamlarını bu çirkin eylemin gerçekleştirilmesini önlemeye ve milletimizin hassasiyetlerine saygı göstermeye davet ediyoruz.” dedi.

0
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
0
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
0
s_n_rl_
SİNİRLİ
Türkiye, İsveç’te Kur’an-ı Kerim Yakılmasını En Güçlü Şekilde Lanetledi!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir