Kanserle Mücadelede Psikolojinin Önemi Nedir?

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Sıdıka Baziki Çetin, kanserle mücadelede psikolojinin öneminden bahsederek, bu süreçte yapılması gerekenlere dikkat çekti.

featured

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi  Sıdıka  Baziki Çetin, kanserle mücadelede psikolojinin öneminden bahsederek, bu süreçte yapılması gerekenlere dikkat çekti.

Kanserin zor bir hastalık olduğuna dikkat çeken Çetin, yaptığı açıklamada, “Kanserin, hem hastayı hem de yakınlarını, fiziksel ve duygusal olarak etkileyen “zor bir hastalık” olduğu bilinmektedir. Önemli biyomedikal gelişmelere rağmen kanser hala ölüm, ağrı ve acı çekme ile eş anlamlı olarak anılmaktadır.

Çetin, “Kanser tanısı, hastanın sağlığı ile ilgili haberlere hızla uyum sağlayıp, hastanın da tedavi ekibinin bir parçası olacağı zorlu bir süreci başlatır. Başta kanser gibi ciddi hastalıkla olmak üzere, her fiziksel hastalık, her birey için bir krizdir. Kanserin yarattığı bu yaşam krizi, bireylerin günlük hayatlarını, yaşamdaki rollerini, ilişkilerini doğrudan etkileyebilir. Öngörülen, süregiden hayat ruhsal ve bedensel olarak altüst olmuştur. Yaşama ait senaryo, bireyin haberi olmaksızın değiştirilmiştir. Yaşam üzerindeki kontrol ortadan kalkmış gibi hissedilebilir” dedi.

Kanserin, hasta ve hasta yakınları üzerinde oluşturduğu psikolojinin büyük izler bıraktığını vurgulayan Çetin, “Kanser hastalığı, tanıyı alan bireylerin ve yakınlarının, bilişsel, psikolojik, duygusal ve sosyal alanlarında derin etkiler yaratmaktadır. Gerek hastalığın tanısında gerekse tedavi sürecinde hastanın benlik saygısında, bedeniyle ilgili algısında, yaşam kalitesinde, hayatının işleyişinde, cinsel yaşamında, kişisel ve sosyal rollerinde, aile ve çevresiyle olan ilişkilerinde değişiklik yaratmakta, sosyal desteğe duyulan ihtiyacı artırmaktadır.

Çetin, “Yaşam tarzı ve rol değişiklikleri, ekonomik güçlükler, hastaya yönelik bakımın artması ve geleceğe yönelik belirsizlik ve korku nedenleriyle hastada oluşan anksiyete, depresyona neden olabilmektedir. Ayrıca bedensel sağlığın yitimine duyulan üzüntü ve ölüme ilişkin kaygı gibi nedenlerle klinik düzeyde depresyon görülebilir. Bundan yola çıkılarak, kanserin tedavisinin yapılması ve hastaların yaşam kalitelerinin artırılmasının yeterli olmadığı, psikososyal sorunlarının çözümlenerek hayat kalitelerinin yükseltilebilmesi için onkoloji, psikiyatri ve sosyal hizmetlerin birlikteliği ile multidisipliner bir yaklaşım gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Kanserle Mücadelede Psikolojinin Önemi Nedir?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Gap Times ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!