Kendimizi PKK’nın İsveç’teki Faaliyetlerini Önlemeye Adayacağız!

İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson, Litvanya'da gerçekleştirilen NATO Zirvesi'nde yaptığı açıklamada, ülkesinin Türkiye ile birlikte uluslararası terörizme karşı mücadele edeceğini belirtti.

featured

İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson, Litvanya’da gerçekleştirilen NATO Zirvesi’nde yaptığı açıklamada, ülkesinin Türkiye ile birlikte uluslararası terörizme karşı mücadele edeceğini belirtti.

Jonson, terör örgütü PKK’nın İsveç’teki faaliyetlerini engellemeye odaklanacaklarını ve bu çabaların hem İsveç’in hem de Türkiye’nin güvenliği için önemli olduğunu vurguladı.

Jonson, NATO Zirvesi’nde Türkiye, İsveç ve NATO arasında sağlanan anlaşma ve Türkiye’nin İsveç’in NATO katılım protokolünü Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunma kararını da değerlendirdi. Savunma Bakanı, Türkiye ile uluslararası terörizme karşı işbirliği yapacaklarını belirtirken, PKK‘nın İsveç’teki faaliyetlerini engellemeye yönelik çabalarının önemini vurguladı.

Gazetecilerin, Vilnius’taki toplantıda İsveç’in YPG/PYD ve FETÖ’yü terör örgütü olarak tanıyıp tanımadığına ilişkin sorularına Jonson, toplantıya katılmadığını ve Adalet Bakanı Gunnar Strömmer’in bulunduğunu belirterek kesin bir cevap veremeyeceğini ifade etti.

Jonson ayrıca, terör gruplarıyla mücadele konusunun, Türkiye, İsveç ve Finlandiya tarafından imzalanan üçlü muhtırada da yer aldığını belirtti. Madrid’deki 2022 NATO Zirvesi’nde imzalanan muhtıra, Finlandiya ve İsveç’in Türkiye’nin milli güvenliğine karşı tüm tehditlere tam destek vereceğini ve PYD/YPG ile Türkiye’de FETÖ olarak adlandırılan örgüte destek vermeyeceklerini açıklıyor. Aynı şekilde Türkiye’nin de Finlandiya ve İsveç’in milli güvenliğine karşı tüm tehditlere tam destek vereceği belirtiliyor.

İsveç Savunma Bakanı Jonson’un açıklamaları ve NATO Zirvesi’nde imzalanan belgeler, İsveç’in uluslararası terörizmle mücadelede Türkiye ile ortak bir çabayı taahhüt ettiğini göstermektedir.

0
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
0
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
0
s_n_rl_
SİNİRLİ
Kendimizi PKK’nın İsveç’teki Faaliyetlerini Önlemeye Adayacağız!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir