Korkulan Oldu: Yapay Zekâ Onlarca Çalışanı İşinden Etti!

Hindistan merkezli Duukan şirketinin CEO'su Sumit Şah, müşteri hizmetleri çalışanlarının yüzde 90'ını işten çıkardıklarını ve bunun yerine yapay zekâ kullanacaklarını açıkladı.

featured

Hindistan merkezli Duukan şirketinin CEO’su Sumit Şah, müşteri hizmetleri çalışanlarının yüzde 90’ını işten çıkardıklarını ve bunun yerine yapay zekâ kullanacaklarını açıkladı.

Şah, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda bu kararın zorlu bir karar olduğunu ancak gereklilikleri olduğunu belirtti. İddiasına göre, yapay zeka müşterilere insan çalışanlardan 60 kat daha hızlı cevap veriyor ve müşteri hizmetleri masraflarını yüzde 85 azaltıyor.

Şirketin bu kararı, yapay zekanın gelecekte ne gibi etkileri olacağına dair tartışmaların sıcaklığını artırdı. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) 2023 İstihdam Görünümü Raporu, yapay zekanın istihdamı olumsuz etkilediğine dair çok az kanıt olduğunu belirtmişti. Ancak rapor aynı zamanda çalışanların yapay zekanın işlerini ellerinden almasından ve ücretlerin düşmesinden endişe duyduklarını ortaya koymuştu.

Raporda, hükümetlerin işverenlere daha fazla eğitim imkanı sağlaması, yapay zeka becerilerini eğitim sistemine entegre etmesi ve yapay zeka iş gücünde çeşitliliği teşvik etmesi gerektiği vurgulanmıştı.

Bu olay, yapay zekanın iş gücü üzerindeki etkilerini ve gelecekteki meslek sahiplerinin endişelerini gündeme getirerek konunun daha da tartışılmasına neden oldu.

0
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
0
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
0
s_n_rl_
SİNİRLİ
Korkulan Oldu: Yapay Zekâ Onlarca Çalışanı İşinden Etti!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir