Kurban Keserken Dikkat: Cezalar Cep Yakıyor!

Kurban Bayramı'nda istenmeyen görüntülerin ortaya çıkmaması için önlemler alındı.

featured

Kurban Bayramı’nda istenmeyen görüntülerin ortaya çıkmaması için önlemler alındı.

Bu yıl, bahçesinde kurban kesip atıklarını toprağa gömenlere uygulanacak ceza 10 bin lirayı geçecek. Toplu kesimlerde ise bu rakam 300 bin liraya kadar çıkacak.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı ve 28 Haziran’da başlayacak olan bayram için hazırlıklar devam ediyor.

Bayram süresince, parklar, bahçeler, caddeler, sokaklar, bina önleri ve meydanlar gibi halka açık alanlarda kesim yapanlara 3 bin 36 lira, kurban atıklarını toprağa gömenlere ise 7 bin 283 lira ceza kesilecek.

Çevre kirliliğine yol açabilecek faaliyetlerin toplum ve çevre sağlığını olumsuz etkilememesi için Kurban Bayramı boyunca ilgili kurumlar, belediyelerin belirlediği kurban satış ve kesim yerlerinde denetim yapacak. Ayrıca, apartman önlerinde, sokaklarda ve parklarda kurban kesiminin engellenmesi için çalışmalar gerçekleştirilecek ve kurallara uymayanlara para cezası kesilecek.

Umuma açık yerlerde, parklarda, bahçelerde, caddelerde, sokaklarda, bina önlerinde ve meydanlarda kurban satışı ve kesimi için uygun olmayan alanlarda kesim yapanlara ve gerekli önlemleri almayanlara 3 bin 36 lira idari para cezası uygulanacak.

Kurban kesim yerlerindeki yasaklara uymayan ve kurban atıklarını toprağa gömmek için gerekli önlemleri almayan tesislere, toplu kesimler için 293 bin 188 lira idari para cezası kesilecek. Konutlarda kurban atıklarını toprağa gömenlere ise yasağa uymadıkları takdirde 7 bin 283 lira idari para cezası verilecek.

Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranan, döven, aç bırakan, susuz bırakan, aşırı soğuğa veya sıcağa maruz bırakan, bakımlarını ihmal eden, fiziksel ve psikolojik acı çektiren kişilere hayvan başına 4 bin 554 lira idari para cezası uygulanacak.

Satış yerlerinde, hayvanların sağlıklı olması, barındıkları yerlerin temiz ve sağlık şartlarına uygun olması zorunluluğuna uymayanlara 1518 lira, Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki “hayvanların kesimi”ne ilişkin düzenlemeye uymayanlara ise hayvan başına 15 bin 939 lira idari para cezası uygulanacak.

Yasaklara uymayanlara İçişleri Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ilgili birimleriyle, belediyelerce cezai işlem uygulanacak.

0
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
0
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
0
s_n_rl_
SİNİRLİ
Kurban Keserken Dikkat: Cezalar Cep Yakıyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir