Mayıs’ta Fiyatı En Fazla Düşen ‘Doğalgaz’ Oldu!

Mayıs ayında tüketici fiyatlarında en yüksek artış yüzde 37,1 ile "patates ve bazı yumru bitkileri" gösterdi. Aynı ayda ise fiyat düşüşü yüzde 100 olarak kaydedildi ve bu düşüş "şehir gazı ve doğal gaz" kategorisinde gerçekleşti.

featured

Mayıs ayında tüketici fiyatlarında en yüksek artış yüzde 37,1 ile “patates ve bazı yumru bitkileri” gösterdi. Aynı ayda ise fiyat düşüşü yüzde 100 olarak kaydedildi ve bu düşüş “şehir gazı ve doğal gaz” kategorisinde gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, patates ve bazı yumru bitkilerin fiyatlarındaki artışı yüzde 18,87 ile çocuk giyimi, yüzde 15,51 ile erkek giyimi ve yüzde 10,56 ile kadın giyimi takip etti.

Mayısta fiyatı en çok artış gösteren diğer ürünler arasında, yüzde 10,5 ile oteller, pansiyonlar ve diğerleri, yüzde 10,04 ile taze meyveler, yüzde 7,54 ile yiyecek hizmetleri, yüzde 7,07 ile paket turlar, yüzde 6,51 ile içkiler ve yüzde 6,17 ile kümes hayvanları eti yer aldı.

Geçen ay en fazla fiyat düşüşü yüzde 100 ile şehir gazı ve doğal gazda gerçekleşti. TÜİK, konut doğal gaz abonelerinin faturalarının devlet tarafından karşılanmasına ilişkin bir karar aldı. Bu nedenle, mayıs ayı TÜFE hesaplamalarında doğal gaz fiyatı “sıfır fiyat” yöntemiyle değerlendirildi.

Şehir gazı ve doğal gaz fiyatlarını yüzde 17,72 ile sebze (patates ve bazı yumru bitkiler hariç), yüzde 6,40 ile yumurta ve ilgili ürünler, yüzde 6,22 ile kişisel ulaştırma araçlarının yakıt ve yağları, yüzde 3,82 ile kara yolu ile şehirler arası yolcu taşımacılığı, yüzde 1,82 ile elektrikli küçük ev aletleri, yüzde 0,65 ile tereyağı, yüzde 0,37 ile likit hidrokarbonlar ve yüzde 0,21 ile makarna çeşitleri izledi. En az fiyat düşüşü ise diğer katı ve sıvı yağlar ürünlerinde yüzde 0,12 olarak gerçekleşti.

GapTimes

0
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
0
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
0
s_n_rl_
SİNİRLİ
Mayıs’ta Fiyatı En Fazla Düşen ‘Doğalgaz’ Oldu!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir