Ormanda 40 Gün Sonra Bulunan Çocuklar Nasıl Hayatta Kaldı?

Kolombiya'da mayıs başında düşen uçaktaki 4 kardeş yaklaşık 40 gün sonra Amazon yağmur ormanlarında sağ olarak bulundu.

featured

Kolombiya’da mayıs başında düşen uçaktaki 4 kardeş yaklaşık 40 gün sonra Amazon yağmur ormanlarında sağ olarak bulundu.

Tarihler 1 Mayıs’ı gösterdiğinde Araracuara’dan kalkan tarifeli uçak San Jose del Guaviare’ye doğru gidiyordu. 

Uçakta biri pilot dördü çocuk toplamda yedi kişi bulunuyordu. Kalkıştan kısa bir süre sonra uçak Amazon ormanlarına düştü. Kolombiya ordusu ve yerliler 1 Mayıs’tan beri arama kurtarma çalışmaları yürütüyordu.

17 Mayıs tarihinde Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, sosyal medya hesabından kayıp dört yerli çocuğun bulunduğunu paylaşsa da Kolombiya ordusundan düzeltme geldi. Kolombiya ordusu çocukların henüz bulunmadığını ama hayatta olduklarına dair güçlü kanıtlara ulaşıldığını açıkladı.

Arama kurtarma çalışmalarına ağırlık verilirken, yerel halktan destek alındı. 

Arama kurtarma çalışmalarında 40. gününde ekipler çocuklara ulaştı. Askeri radyodan “Mucize, mucize, mucize, mucize” mesajı paylaşıldı. Bu mesaj dört çocuğunda bulunduğunu ve hepsinin yaşadığı anlamını taşıyordu. 

Bu çocukların nasıl hayatta kaldıkları ise hem ülke hem dünya genelinde merak konusu oldu. 

Kurtuluşun asıl kahramanı 13 yaşındaki Lesly. Uzun süredir kardeşleriyle ilgilenen Lesly,  9 yaşındaki Soleiny, 4 yaşındaki Tien Noriel ve bebek Cristin’in hayatta kalmasını sağladı. 

Lesly, kardeşleri ve kendisi için kamplar oluşturdu. Yerli bir aileden gelen Lesly, Huitotoların oynadığı bir hayatta kalma oyununu sık sık kardeşleriyle tekrarladı.

Çocukların teyzesi,  “Lesly, ormanda birçok zehirli meyve olduğu için hangi meyveleri yiyemeyeceğini biliyordu ve bir bebeğe nasıl bakılacağını biliyordu.” diye konuştu.

Çocukların büyükannesi Fatima Valencia, anneleri çalıştığı için 13 yaşındaki genç kızın kardeşlerinin bakımı hakkında bilgi sahibi olduğunu belirterek, “Hangi meyvelerin zehirli olduğunu, hangilerinin yenilebileceğini biliyordu.” dedi.

Ülkenin kahramanı haline gelen Lesly, manyok bitkisinden un üretti ve bununla kardeşlerine casava ekmeği yaptı. 

Kaynak: NTV

1
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
0
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
0
s_n_rl_
SİNİRLİ
Ormanda 40 Gün Sonra Bulunan Çocuklar Nasıl Hayatta Kaldı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir