Orta Gelirliye Konutta Detaylar Belli Oldu: 15 Yıl Vade ve 0,69 Faiz!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası'nın detaylarını açıkladı.

featured

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası”nın detaylarını açıkladı. Nebati, “Yüzde 10 peşinat, 15 yıla kadar vade ile 0,69’dan başlayan oranlarla kredi desteği sağlanacak” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası’nın detaylarını açıkladı.

Kampanyanın adı Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim olarak belirlendi. 

*Kampanya kapsamında İstanbul 1. bölge, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, Şanlıurfa da dahil diğer tüm iller 3. bölge olarak belirlendi.

*Program çerçevesinde bankaların ve katılım finans kurumları tarafından sağlanacak finansman tutarları: 1. Bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon TL, 2. Bölgedeki illerinde en çok 3 milyon TL, 3. Bölgedeki illerinde için ise en çok 2 milyon TL’dir.

*Programdan yararlanacak kişilerin halihazırda bir konutunun olmaması ve son 1 yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekmektedir.

*1. Bölge (İstanbul) ve 2. bölgelerdeki (Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla) illerimizde konut almak isteyen vatandaşımızın, son bir yılda bu illerde ikamet etmiş olması şartı aranacaktır. 3. Bölgedeki illerindeyse ikamet şartı aranmayacaktır.

*Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacaktır.

*Asgari peşinat oranı tüm iller için yüzde 10 olarak belirlendi. Faiz oranı ise azami 15 yıl vade ve 0.69 olarak uygulanacak.

*Vatandaşların ilk 3 yıldaki aylık taksitlerinin bir kısmını Hazine ve Maliye Bakanlığı üstlenecek.

Program kapsamında vatandaşların 3 farklı aşamadaki konutlar için kredi kullanabilecektir:

*Birincisi, tamamlanmış konutlar. 

*İkincisi, belirli bir oranda tamamlanmış ve bankaların kredi verme kriterlerine uygun konutlar. 

*Üçüncüsü ise yapımına başlanacak olan konutlar. İlk iki durumda, konuta ve başvuru sahibine dair şartların ilgili banka tarafından kredilendirme için uygun olarak değerlendirilmesi halinde, program kapsamında finansman imkânı ve Bakanlığın katkısı sağlanacaktır.

0
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
0
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
0
s_n_rl_
SİNİRLİ
Orta Gelirliye Konutta Detaylar Belli Oldu: 15 Yıl Vade ve 0,69 Faiz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir