Petrol ve Gaz İhtiyacı Avrupa’yı Afrika’ya İtiyor

Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası ortaya çıkan enerji ihtiyacı ve Rusya'yla olan siyasi rekabet, küresel güçlerin Afrika ülkelerine ilgisini artırdı.

featured

Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası ortaya çıkan enerji ihtiyacı ve Rusya’yla olan siyasi rekabet, küresel güçlerin Afrika ülkelerine ilgisini artırdı.

Kıtaya son aylarda Batılı liderlerden çok sayıda üst düzey ziyaret yapılırken, Batı, Afrika ülkeleriyle ilişkisini hem siyaset hem de ekonomi alanında geliştirmenin yollarını arıyor.

Analistlere göre, Afrika hem nüfusu hem de sahip olduğu doğal kaynaklarıyla Batı tarafından “geleceğin pazarı” olarak görülüyor.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un mayıs ayında Senegal, Nijer ve Güney Afrika’yı kapsayan Afrika turunun ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da geçen ay Kamerun, Benin ve Gine Bissau’ya gitti.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella geçen ay zengin gaz rezervlerine sahip Mozambik’in ardından Zambiya’yı ziyaret etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Mısır, Etiyopya, Uganda ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti ziyaretinin hemen ardından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Güney Afrika Cumhuriyeti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Ruanda’da temaslarda bulunması dikkati çekti.

Petrol ve Gaz İhtiyacı Avrupa’yı Afrika’ya İtiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gap Times ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!