Şanlıurfa Tezgahlarında Yeni Bir Lezzet ‘Dikenli İncir’

Akdeniz Bölgesi'nde doğada kendiliğinden yetişen dikenli incir, Şanlıurfa tezgahlarında da yerini aldı.

featured

Türkiye’de adı çok bilinmeyen birbirinden farklı meyve ve sebzeler yetişiyor. Bunlardan biri de dikenli incir, tabi literatürdeki adıyla Hint İnciri.

Akdeniz Bölgesi’nde kendiliğinden yetişen dikenli incir hasadı başladı. Hasat ile beraber bu lezzet Şanlıurfa sokak satıcılarının tezgahlarında da yerini aldı.

Üzerindeki dikenler nedeniyle toplanırken büyük bir özen isteyen dikenli incir, tezgahlarda satışı yapılırken de dikenleri ele batmasın diye su içerisinde bekletiliyor. Daha sonra kabuğu kesilip iç kısmı yeniliyor. Tanesi 5 liradan satılan dikenli incir genelde soğuk olarak tüketiliyor.

Dikenli İncir | Sokak Satıcısı

Dikenli İncir’in Faydaları

Yüksek C vitamini içeriğine sahip olan meyve bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Ayrıca hastalığa yakalanma durumunda iyileşme sürecini kısaltır.

Yüksek vitamin ve mineral içeriği ile canlılık ve zindelik sağlayan dikenli incir, pozitif enerjisi ile depresyon ve stresten uzaklaşmanızı destekler.

Dikenli incir şeker hastalığı olanlarda yüksek lif oranı nedeniyle önerilir. Mideyi yavaş terk ettiğinden dolayı kan şekerini düzenleyici etkisi vardır.

Yararlı bir meyve olmasına karşın aşırı tüketiminde dikenli incir zararları görülebilir.

Şanlıurfa Tezgahlarında Yeni Bir Lezzet ‘Dikenli İncir’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gap Times ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!