Şanlıurfa Valiliği’nden Satış Yapmayan İşletmelere Yasal İşlem!

Şanlıurfa Valiliği, deprem sonrasında vatandaşların hayati ihtiyaçlarının giderilmesinde herhangi bir aksaklık oluşmaması için aldığı tedbirleri duyurdu.

featured

Şanlıurfa Valiliği, deprem sonrasında vatandaşların hayati ihtiyaçlarının giderilmesinde herhangi bir aksaklık oluşmaması için aldığı tedbirleri duyurdu.

Şanlıurfa Valiliği tarafından yapılan açıklamada;

Vatandaşlarımızın refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak, temel hak ve hürriyetlerini korumak, devletimizin asli görev ve sorumluluklarındandır. Ayrıca vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının teminine yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere erişiminin güvence altına alınması da devletimizin yasal sorumlulukları arasındadır. Kamu hizmetleri ile piyasa koşullarında mal ve hizmet sunumu kamu düzeninden etkilenmekte; bu hizmet ve sunumlarda olası aksamalar da kamu düzenini bozabilmektedir. Vatandaşlarımızın günlük hayatlarının aksama ve sıkıntı olmaksızın idamesine ilişkin her türlü tedbiri alma yetki, görev ve sorumluluğu ise şüphesiz kamu idarelerine aittir.

6 Şubat 2023 Pazartesi günü meydana gelen depremden şiddetli derecede etkilenen illerden birisi de Şanlıurfa olmuştur. Meydana gelen zayiatları ve olumsuzlukları kenetlenerek, birlik ve beraberlik içerisinde geçirmemiz gerekmektedir. Böylesi zor günlerde birey olarak değil, yekpare bir vücut gibi koordineyle hareket etmemiz önem taşımaktadır.

Yaşadığımız bu zor günlerde en birincil ihtiyaçlarımız olan beslenme ve barınma ihtiyaçlarını elimizden geldiğince tedarik etme gayretini gütsek de yaşanan felaketin büyüklüğü sebebiyle eldeki imkânlar tek başına yeterli olamamaktadır. Bu yüzden bütün halkımızın, esnafımızın, fırıncılarımızın, market sahiplerimizin özveri ile vazifelerini gerçekleştirmeleri büyük önem taşımaktadır.

Risk taşımayan bütün fırınların çalıştırılarak ekmek üretimine devam edilmesi, aynı zamanda halkımızın ihtiyaçlarını temin edebilmesi için bütün marketlerin de faaliyette olması gerekmektedir.

Üretim yapmasına engel bir durumu olmadığı halde üretimi durduran ekmek fırınları ve satış yapmasına engel durumu olmadığı halde satış yapmayan gıda işletmelerinin tespiti yapılarak gerekli yasal işlemler yapılacaktır.

İl Müdürlüğümüz tarafından, 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında haksız fiyat artışı (fahiş fiyatlar) ve fiyat etiketi ile ilgili denetimler gerçekleştirilmektedir. Ancak ne yazık ki ilimiz sınırları içinde bazı esnaf, firma ve işletmelerin depremi fırsat bilerek vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere fahiş fiyat uyguladığı, bazı ürünleri ise stoklarında bekleterek fiyat artışına neden olduğu, halkın esenliğini ve refahını tehdit edici davranışların ortaya çıktığı görülmüştür. Haksız fiyat artışları ve stokçuluk karşısında mağdur olan vatandaşlarımızın ve iyi niyetli işletmelerin haklarını korumak için gerekli tedbirler alınacaktır.

Bu itibarla kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin önlenmesi ve haksız rekabetin önüne geçilmesi amacıyla;

-İlimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren esnaf, firma ve her türlü işletme tarafından sunulan mal ve hizmetlerin haklı bir neden olmaksızın fiyatlarının yükseltilmemesi,

-Ürünlerin piyasaya arzlarının geciktirilmemesi ve stokçuluk yapılmaması,

-Satılan malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim satış fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih, üretim yeri Türkiye olan mallar için Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uyulması,

-Ürünlerde kullanılan etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harflerin okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde kullanılması,

-Tarife ve fiyat listelerinin hangi mala ait olduğunun tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilmesi ve okunabilmesi hususlarına riayet edecektir.

Başta zabıta birimleri olmak üzere yetkili birimlerce denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek, yapılan denetimler sırasında aksine hareket edenlerin tespit edilmesi halinde yukarıda belirtilen mevzuat hükümleri çerçevesinde gerekli adli ve idari işlemler yapılarak idari para cezası uygulanacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

0
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
0
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
0
s_n_rl_
SİNİRLİ
Şanlıurfa Valiliği’nden Satış Yapmayan İşletmelere Yasal İşlem!

Yorumlar kapalı.