Şanlıurfa’da Depremzede Çocuklar Resimle Moral Buluyor!

"Asrın felaketi"nden etkilenen Şanlıurfa'da, sarsıntıyı hisseden depremzede çocukların oyun ve etkinliklerle o anları geride bırakması hedefleniyor.

featured

“Asrın felaketi”nden etkilenen Şanlıurfa’da, sarsıntıyı hisseden depremzede çocukların oyun ve etkinliklerle o anları geride bırakması hedefleniyor.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Şanlıurfa’da, çadır ve okullarda kalan depremzede çocuklar için, kamu kurumlarının yanı sıra duyarlı kişilerce de aktiviteler gerçekleştiriliyor.

Çocukların travmadan kurtulmaları ve yüzlerinin gülümsemesi amacıyla harekete geçen ressam Vahap Aydoğan, sosyal medya hesabından yaptığı duyuruyla hayırseverlerin destekleriyle topladığı boyama kalemi, resim defteri, oyun hamuru gibi malzemelerle çocuklar için etkinlikler yapmaya başladı.

Kendisi de depremzede olan ressam Aydoğan, depremin ilk gününden itibaren sahada olduğunu ve sarsıntıdan etkilenenlere yaşam malzemesi ulaştırmak için görev aldığını söyledi.

Barınma ve gıda ihtiyaçları sağlanan depremzede çocuklar için de bir şeyler yapma fikrinin oluştuğunu anlatan Aydoğan, “Önceliğimiz insanların gıda ve barınmayla ilgili sıkıntılarının giderilmesiydi. Onların hallolmasından sonra, çocuklar bu travmadan nasıl kurtulacaklar diye böyle bir organizasyonun parçası olduk.

Aynı zamanda ben de bir babayım benim de çocuğum çok korktu, doğal olarak kimse evlere girmiyor. Çocuklar sabahtan akşama kadar toplanma alanlarında bekliyorlar. Bu beklentide çocuklar çok büyük demoralize oluyorlar, sosyalleşemiyorlar. Bir nebze olsun onları rahatlatmak için böyle bir şey yaptım.” dedi.

Çadır kentlerde görev yapan çevik kuvvet polisleri ise görevlerinden arta kalan zamanlarında bölgedeki çocuklarla yakından ilgileniyor.

Oyuncaklar dağıttıkları çocuklarla sohbet eden polisler, zaman zaman da top oynayarak küçük depremzedelerin güzel vakit geçirmesi için çaba harcıyor.

0
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
0
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
0
s_n_rl_
SİNİRLİ
Şanlıurfa’da Depremzede Çocuklar Resimle Moral Buluyor!

Yorumlar kapalı.