Şanlıurfa’da Doğaya Salınan Kelaynaklara GPRS Takıldı!

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesindeki üretim istasyonundan doğaya salınan koruma altındaki 30 kelaynaktan 4'üne göç yolunun izlenmesi amacıyla GPRS cihazı takıldı.

featured

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesindeki üretim istasyonundan doğaya salınan koruma altındaki 30 kelaynaktan 4’üne göç yolunun izlenmesi amacıyla GPRS cihazı takıldı.

Bölge halkı tarafından “bereketin sembolü” olarak nitelendirilen, dünyada popülasyonu Fas ve Türkiye’de bulunan kelaynaklar, Fırat Nehri kenarındaki Doğa Koruma ve Milli Parklar 3. Bölge Müdürlüğüne bağlı Birecik Şefliği Kelaynak Üreme İstasyonu’nda koruma altında tutuluyor. Bu yıl dünyaya gelen 57 yavruyla beraber istasyondaki kelaynak sayısı 334’e ulaştı.

2 kelaynak gprs

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ve Ortadoğu Ornitoloji Derneği (OSME) işbirliğiyle temin edilen güneş enerjisi ile çalışan 4 GPRS, salınan kelaynaklardan 4’üne takıldı. Kuşların göç yolunu unutmamaları ve yolun izlenmesi amacıyla bu yıl 30 kelaynak, veteriner kontrolünden geçirilerek ayakları numaralandırılıp kanat ve gaga boyları ölçüldükten sonra GPRS cihazı bağlanıp doğaya bırakıldı. GPRS takılan kuşlardan yaşça büyük olana Şanlıurfa, gençlere ise Birecik, Halfeti ve Fırat isimleri verildi.

0
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
0
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
0
s_n_rl_
SİNİRLİ
Şanlıurfa’da Doğaya Salınan Kelaynaklara GPRS Takıldı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir