Şanlıurfalı Tarım İşçileri Kayısı Mesaisine Başladı!

Dünya kuru kayısı üretiminin büyük bir kısmının gerçekleştirildiği Malatya'da Şanlıurfalı mevsimlik tarım işçilerinin zorlu mesaisi başladı.

featured

Dünya kuru kayısı üretiminin büyük bir kısmının gerçekleştirildiği Malatya’da Şanlıurfalı mevsimlik tarım işçilerinin zorlu mesaisi başladı.

Türkiye’deki 22 milyon kayısı ağacının yaklaşık 9 milyonunun bulunduğu, “Hasanbey”, “Kabaaşı”, “Hacıhaliloğlu” ve “Alyanak” gibi 32 çeşit kayısının yetiştiği kentte hasat devam ediyor.

Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) nezdinde tescilli coğrafi işaretlerinden olan ve yörede “mişmiş” olarak adlandırılan Malatya kayısısı kentte yaklaşık 50 bin ailenin geçimine katkı sunuyor.

Kentin en önemli gelir kaynağı konumunda bulunan kayısı hasat döneminde mevsimlik tarım işçileri için de gelir kapısı oluyor.

Hasat döneminde Şanlıurfa’dan gelen mevsimlik işçiler, yaklaşık 2 ay boyunca kayısı toplama ve kurutma işlerini yapıyor.

Mevsimlik tarım işçileri zorlu mesailerinin karşılığı olarak günlük 447 lira yevmiye alıyor.

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi Kendirli Mahallesi’ndeki bir kayısı bahçesine gelen mevsimlik tarım işçileri de sabahın ilk ışıklarıyla işe koyuluyor. İşçiler, gün içinde 35 dereceyi aşan hava sıcaklığına aldırmadan makine yardımıyla silkelenen ağaçlardan dökülen kayısıları toplayıp kasalara koyuyor ve işlenmeye hazır hale getiriyor.

“Babama destek olmak için buradayız”

Şanlıurfa’dan gelen 23 yaşındaki tarım işçisi Kübra Bayır, annesi ve kardeşleriyle çalışmak için kayısı bahçesine geldiklerini söyledi.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Matematik Bölümü son sınıf öğrencisi olduğunu ve 7 yıldır ailesiyle Malatya’ya kayısı bahçesinde çalışmaya geldiğini anlatan Bayır, şöyle konuştu:

“Hasat sezonun başlamasıyla Malatya’ya geldik. Ailemde sadece babam çalışıyor. Anne ve kardeşlerimle babama destek olmak için buraya çalışıyoruz. Kayısı hasadında ilk başlarda zorlanıyordum ama şimdi çok zorlanmıyorum. Normalde her yıl Malatya’dan sonra fındığa Samsun ve Ordu’ya gidiyorduk ancak bu yıl maliyetler nedeniyle gitmeyeceğiz. Malatya’nın başka bir ilçesinde yine kayısı toplamaya devam edeceğiz.” dedi.


0
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
0
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
0
s_n_rl_
SİNİRLİ
Şanlıurfalı Tarım İşçileri Kayısı Mesaisine Başladı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir