Seçimden Sonra Döviz Kuru ve Akaryakıt Fiyatları Nasıl Değişti?

28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçiminden bu yana benzin ve motorin ücretleri yüzde 75 zamlandı; Dolar kuru da yüzde 35 artış gösterdi.

featured

28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçiminden bu yana benzin ve motorin ücretleri yüzde 75 zamlandı; Dolar kuru da yüzde 35 artış gösterdi.

28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra asgari ücrete ve memur maaşlarına zam yapılırken, ürün fiyatları ve vergiler yükselmeye devam ediyor. 

Seçimden bu yana benzin ve motorin ücretleri yüzde 75 zamlandı; Dolar kuru da yüzde 35 artış gösterdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanlığına Hafiye Gaye Erkan getirilerek ekonomi politikasında değişikliğe gidildi. Şimşek, ilk açıklamasında “Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır” diyerek yeni dönemin işaretlerini verdi. 

Asgari ücret artırılırken, memurlara verilen söz tutularak seyyanen 8 bini aşan zam yapıldı. 

Diğer yandan vergi oranlarında artış yapılırken, motorlu taşıtlar vergisine (MTV) ilave ödeme getirildi; harçlar da zamlandı.

dolar gaptimes

Dolar kuru 20 liradan 27 liraya çıktı

Merkez Bankası seçim öncesi döviz satışı başta olmak üzere çeşitli uygulamalarla Dolar kurunu 20 liranın altında tutmayı başardı. 2023 başında 18,73 TL olan Amerikan Doları kuru Merkez Bankası kuruna göre 28 Mayıs seçimlerine kadar hep 20 lira sınırının altında seyretti. Ancak seçimlerin ardından 30 Mayıs’ta 20,08 liraya çıkan Dolar kurundaki artış hız kesmedi. Haziran sonunda 25 lira sınırını aşan Dolar kuru 26 Temmuz itibariyle 26,97 liraya kadar çıktı.

Buna göre seçimden sonra Dolar kuru yüzde 35 artış gösterdi.

avro euro doviz

Euro kurunda artış yüzde 39

Euro kuru ise aynı dönemde yüzde 39 arttı. 29 Mayıs’ta 21,46 TL olan Euro kuru 26 Temmuz itibariyle 29,83 liradan işlem görüyor. Euro kuru 19 Temmuz’da 30 lira barajını aşmıştı.

Benzin ve motorin fiyatında yüzde 75 artış

Seçimden sonra en büyük zamlardan birisi ise akaryakıtta yaşandı. Akaryakıttan alınan Özel Tüketim Vergisine (ÖTV) zam geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı akaryakıt ürünlerindeki ÖTV’nin iki sebeple artırıldığını bildirdi. Birincisi depremin yol açtığı ilave maliyet. İkincisi ise ÖTV tutarının enflasyon karşısında erimesi.

benzin dizel akaryakit motorin

29 Mayıs’ta 20,57 TL olan benzinin litresi 26 Temmuz’da 36,06 TL oldu. Bu da yüzde 75 artış demek. Benzinin fiyatı sene başında 19,48 liraydı.

Aynı dönemde motorin ücreti de 19,35 liradan 33,87 liraya çıktı. Motorindeki zam oranı da yüzde 75 oldu.

29 Mayıs’ta 10,5 lira olan LPG fiyatı da 26 Temmuz’da 13,8 TL’ye çıktı. Bu da seçim sonrasında LPG fiyatlarının yüzde 31 arttığını gösteriyor.

Dolar kurundaki artış ve akaryakıt fiyatlarındaki zamların enflasyonu arttırabileceği belirtiliyor.

Kaynak: Euronews

0
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
0
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
1
s_n_rl_
SİNİRLİ
Seçimden Sonra Döviz Kuru ve Akaryakıt Fiyatları Nasıl Değişti?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir