Soğan Doğrarken Neden Gözlerimiz Yaşarır?

Soğanın yemeklere kattığı lezzet tartışılmaz ama soğan doğramak bazen çok yorucu bir iş olabiliyor! Soğanın yakıcı etkisi olduğunu düşünüyoruz bu bir yerde doğru ancak gözyaşlarının sebebi çok başka... Bakın, ilginç sebep neymiş?

featured

Soğanın yemeklere kattığı lezzet tartışılmaz ama soğan doğramak bazen çok yorucu bir iş olabiliyor! Soğanın yakıcı etkisi olduğunu düşünüyoruz bu bir yerde doğru ancak gözyaşlarının sebebi çok başka… Bakın, ilginç sebep neymiş?

ABD’nin Cleveland kentindeki Case Western Reserve Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre; soğan mikroplar ve böceklere karşı biyokimyasal savunma mekanizmasını harekete geçirerek bir enzim salgılıyor.

Bu enzimler, soğandaki sülfidleri parçalıyor ve onları sülfür oksite çeviriyor. Havada hızlıca yayılan bu gaz, göze ulaştığında yakıcı etki yaratıyor.

Ancak araştırmacılar; gözlerin yaşarmasını başka bir sebebe bağlıyor. Onlara göre; gaz ve gözyaşı tepkimeye girdiğinde sülfürik asit oluşuyor.

Gözler, bu asidi vücuttan uzaklaştırmak için gözyaşı salgılıyor. Yani, aslında soğan doğrarken vücudumuzun kendisini koruma isteği yüzünden ağlıyoruz.

Kaynak: HT

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Soğan Doğrarken Neden Gözlerimiz Yaşarır?

Yorumlar kapalı.