Sosyal Medya Yasası Kapsamında Yapılan Araştırmada ‘Trol Paylaşımların’ Oranı Belli Oldu

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan aylar önce sosyal medyada yapılacak düzenlemelere işaret etmiş, yetkili isimlerden bu sosyal medya yasasıya ilgili birçok güncelleme gelmişti. Yasayı oluşturmak için şu anda çalışmalar sürüyor. Bu çalışmalara sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımların analizi de dahil.

Hükümetin sosyal medyayla ilgili yürüttüğü incelemeler, kullanıcıları manipüle etmeye yönelik olduğu söylenen gönderilerin sahibi olan kitleyi açık etti. Ortaya çıkan verilere göre ele alınan 1,2 milyon gönderinin neredeyse yarısı,  manipülasyon ya da ‘trol’ gibi amaçlarla paylaşılmış.

Paylaşımların %43’ü trol

Twitter

Hükümetin yürüttüğü araştırmada 1,2 milyon Twitter gönderisi incelendi. Sonuç olarak bu gönderilerin %43’ünün kışkırtıcı, alakasız ve ‘trol’ hesaplardan geldiği ortaya çıktı. “Yalan haber ve dezenformasyonla mücadele” amacıyla başlatılan bu çalışmalar, beklenene göre AK Parti ve hükümet yetkilileri tarafından yıl bitmeden meclise teslim edilecek. 

Araştırma dahilinde sorulan “Özel hayata dokunulmazlık, kişisel verilerin korunması kapsamında sosyal medya düzenlemesine ihtiyaç duyuyor musunuz” sorusuna katılımcıların %82,6’sının “Evet” yanıtını verdiği, yetkililerce aktarıldı. Seneye yürürlüğe girmesi beklenen yasa, hem kullanıcıları hem de platformları yapılan paylaşımlardan sorumlu tutacak ve yaptırımlar uygulanmasını sağlayacak. Kiminin korkusu ise, sosyal medya yasasının sansür yasasına dönüşeceği yönünde.

Teknoloji Bilim haberlerimiz Webtekno tarafından desteklenmektedir, teşekkürler.

Kaynak: Webtekno.com

0
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
0
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
0
s_n_rl_
SİNİRLİ
Sosyal Medya Yasası Kapsamında Yapılan Araştırmada ‘Trol Paylaşımların’ Oranı Belli Oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir