Tepeler Şehri Şanlıurfa! Sefertepe’de Arkeolojik Kazılar Başladı

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde neolitik döneme ait eserlerin yer aldığı Sefertepe'de arkeolojik kazılara başlandı.

featured

Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütülen “Şanlıurfa İli Neolitik Çağ Araştırmaları Taş Tepeler Projesi” içerisinde yer alan Sefertepe’de geçen yıl başlayan kazı çalışmaları, Şanlıurfa Müzesi başkanlığında, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Tarih Öncesi Arkeolojisi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Doç. Dr. Emre Güldoğan’ın bilimsel danışmanlığında yürütülüyor.

Sefertepe kazı alanında incelemelerde bulunan Viranşehir Kaymakamı Önder Çengel, “Viranşehir’de bulunan Sefertepe’deki kazıların süratli ve sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için her türlü fedakârlığı yapıyoruz. Geçen yıl başlayan Sefertepe Arkeolojik kazılarına bu yıl da devam edilecek. Kazı çalışmalarının ilk gününde yüzey çalışmaları yapılırken dahi buluntular elde edilmiş. Kazılar derinleştikçe çok daha önemli keşiflerin elde edileceğine inanıyorum” dedi.

Sefertepe’de Bulunan “T Steli”

Kazı çalışmalarının sağlıklı bi şekilde yürütülebilmesi için çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etti Çengel, “Kazı ekiplerinin kalması ve kazı çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için Sefertepe Kazıevi inşa çalışmalarımız devam ediyor. Kazı ekibimizi şu an kendi imkanlarımızla misafir ediyoruz. Sefertepe Kazıevi inşasına ve kazı ekibinin barınmasına Viranşehirli hemşerilerimizden de destek alıyoruz. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Tepeler Şehri Şanlıurfa! Sefertepe’de Arkeolojik Kazılar Başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gap Times ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!