Tescilli Urfa Fıstığı Dünyaya Açılacak!

Türkiye'de fıstık üretiminde önemli bir yere sahip Şanlıurfa'nın "keten köyneği fıstığı"nın Türk Patent ve Marka Kurumunca (TÜRKPATENT) tescillenmesiyle ürünün Türkiye ve dünya pazarına sunulması için de çalışma yapılacak.

featured

Türkiye’de fıstık üretiminde önemli bir yere sahip Şanlıurfa’nın “keten köyneği fıstığı”nın Türk Patent ve Marka Kurumunca (TÜRKPATENT) tescillenmesiyle ürünün Türkiye ve dünya pazarına sunulması için de çalışma yapılacak.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odasınca keten köyneği fıstığı için yapılan coğrafi işaret tescil başvurusunun, TÜRKPATENT tarafından onaylanması Şanlıurfalıları sevindirdi. Türkiye’deki fıstık üretiminde 20 milyon 335 bin fıstık ağacıyla önemli bir yere sahip kentte keten köyneği fıstığı, Antep fıstığına göre hasadı daha geç yapılan, iri tanesi, ipeksi kabuğu, çatlak oranının yüksekliği ve farklı aromasıyla dikkati çekiyor. Bu fıstık türü genellikle çerez olarak tüketiliyor.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Halil Peltek, yoğun çabaların ardından Şanlıurfa’nın önemli değerlerinden olan keten köyneği fıstığının coğrafi işaretini aldıklarını söyledi.

Türk Patent ve Marka Kurumuna yaklaşık 2 yıl önce başvuruda bulunduklarını anlatan Peltek şöyle konuştu:

“Fıstık bilindiği üzere Türkiye’de en çok Şanlıurfa’da üretiliyor. Kentte 630 yıllık fıstık ağaçları bulunmakta. Ürünümüzün patentini aldık, çok mutluyuz. En kısa zamanda entegre bir tesis kurarak öncelikle çiftçilerimize keten köyneği fıstığı ile ilgili eğitimler vereceğiz.

Fıstığın merkezi olan Şanlıurfa’dan hem tüm Türkiye’ye hem de dünyaya göndermek için çalışma yapacağız. Değerlerimizi tam yerine oturduktan sonra Avrupa Birliği’nden tescilini yapacağız inşallah. Kendi yerli üretimimiz olan Şanlıurfa fıstığını dünyaya pazarlamak için elimizden gelen tüm çalışmaları yapacağız.”

– Kalitesi yüksek

Şanlıurfa Fıstıkçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Müslüm Durmaz da ürünleri için coğrafi işaret alınmasının mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Şanlıurfa’nın fıstık üretiminde Türkiye’de önemli bir konumda olduğunu belirten Durmaz, üreticisine sağladığı yüksek ekonomik getirisinden dolayı bölge çiftçisi tarafından fıstığın çok fazla rağbet gördüğünü anlattı.

Keten köyneği fıstığının farklı özelliklere sahip olduğunu dile getiren Durmaz, şunları kaydetti:

“Fıstığımız iri taneli olur. Bunun yanında ince kabuğu, ipeksi bir yumuşaklığa sahiptir. Aroması ve kalitesi yüksektir. Bunun yanında çatlak oranı yüksek bir fıstık çeşididir. Keten köyneği fıstığının verimi diğer fıstık çeşitlerine göre daha fazla. Bu değerli ürünümüzü Şanlıurfa’da işleyip, paketleyip marka halinde Türkiye ve dünya pazarına sunmaya çalışacağız.

Tescilli Urfa Fıstığı Dünyaya Açılacak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gap Times ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!