Türkiye’de ‘Su Verimliliği Seferberliği’ Başlatıldı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde Türkiye'de 'Su Verimliliği Seferberliği' başlatıldı. Erdoğan, Türkiye'nin su stresi çeken bir ülke olduğuna dikkati çekerek, "Önümüzdeki 8 yıl içinde nüfusumuzun neredeyse yarısı su açığı riski ile karşı karşıya kalabilir" dedi.

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde Türkiye’de ‘Su Verimliliği Seferberliği’ başlatıldı. Erdoğan, Türkiye’nin su stresi çeken bir ülke olduğuna dikkati çekerek, “Önümüzdeki 8 yıl içinde nüfusumuzun neredeyse yarısı su açığı riski ile karşı karşıya kalabilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde, Tarım ve Orman Bakanlığının koordinasyonunda başlatılan “Su Verimliliği Seferberliği”nin tanıtım toplantısı, “Suda Sıfır Kayıp” temasıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Toplantıya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da katıldı.

Kurum, topyekun seferberlik anlayışını başlatacak Su Verimliliği Seferberliği Eylem Planı’nın, su kaynaklarının daha verimli kullanılması ve su tasarrufu sağlamasına v<esile olacağına inandığını söyleyen Kurum, eylem planının hayırlı sonuçlar getirmesi temennisinde bulundu.

Kişi başına düşen su miktarına bakıldığında Türkiye’nin su sıkıntısı çeken ülke konumuna geldiğinin görüldüğüne dikkati çeken Kurum, “Önümüzdeki 20 yıl içinde önlem alınmazsa, ülkemizin su fakiri ülkeler arasına katılacağı öngörülmektedir. Bu anlamda suyu tasarruflu kullanmak, oluşan atık suların arıtılarak yeniden kullanımını sağlamak, mevcut su kaynaklarını korumak ülkemizin geleceği açısından hayati bir durumdur.” diye konuştu.

2002’de 145 olan atıksu arıtma tesisi sayısını 1185’e çıkarttıklarını dile getiren Kurum, “Atık suların yeniden kullanımını sağlayarak temiz su kaynaklarından tasarruf etmeyi, yüzey ve yeraltı sularının kirlenmesini önlemeyi, arıtma tesislerinden enerji ve organik madde kazanımı elde ederek şehirlerimizin ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Günlük yaşamda tüketilen suya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kurum, tasarruflu su kullanımının önemine işaret etti. Bir kişinin tüm ihtiyaçlarını karşılaması için tükettiği günlük su miktarının ortalama 7 bin litre olduğunu belirten Kurum, “Hazırlanan eylem planıyla, hayatımızın her alanında tükettiğimiz suyu korumak için yürüttüğümüz tüm çalışmaları daha ileri bir seviyeye taşımayı arzu ediyoruz.” dedi.

0
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
0
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
0
s_n_rl_
SİNİRLİ
Türkiye’de ‘Su Verimliliği Seferberliği’ Başlatıldı!

Yorumlar kapalı.