Urfa Ağzı Yumuk’u Coğrafi İşaretle Tescillendi

Şanlıurfa'nın geleneksel lezzetlerinden olan Ağzı Yumuk, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarıyla coğrafi işaret tescili aldı.

featured

Şanlıurfa’nın geleneksel lezzetlerinden olan Ağzı Yumuk, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla coğrafi işaret tescili aldı.

Şanlıurfa’nın geleneksel lezzetlerinden olan Ağzı Yumuk, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla coğrafi işaret tescil belgesi aldı. Bu tescil ile birlikte Şanlıurfa’nın coğrafi işaret alan ürün sayısı 39’a yükseldi.

Ağzı Yumuk Yapımı İçin Malzemeler (4 Kişilik)
5 su bardağı un
½ limonun suyu
1 kg yağsız kıyma et 
1 büyük kuru soğan 
1 çay bardağı dolusu ufalanmış ceviz içi
1 tatlı kaşığı karabiber 
1 tatlı kaşığı tuz
2 su bardağı sıvı yağ

Ağzı Yumuk’un Hazırlanışı
Kıymayla ince kıyılmış soğan azıcık yağda kavrulur. Tuz, karabiber, minik doğranmış ceviz içleri ilave edilir. Geniş bir kapta soğumaya bırakılır. Hamur ağzı açık hamuru gibi yoğrulur. Ceviz büyüklüğünde bezeler yapılır, bir çay tabağı genişliğinde açılır. Bir tatlı kaşığı kıyma ortasına konularak el yardımıyla ağzı büzülür, kapatılır (fazlalığı koparılır). Kızartma tenceresinde ısıtılan yağa ilk önce büzülmüş tarafı gelecek şekilde atılır, sonra diğer tarafı kızartılarak çıkartılır ve servis edilir.

* Ağzı yumuk ve dolmalı köfte gibi yemeklerin küçüklüğü, yapanın ustalığına işaret eder.

Urfa Ağzı Yumuk’u Coğrafi İşaretle Tescillendi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gap Times ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!