Urfa Tepsi Kebabı Coğrafi İşaretle Tescillendi

Şanlıurfa'nın geleneksel lezzetlerinden olan Tepsi Kebabı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarıyla coğrafi işaret tescil belgesi aldı. Bu tescil ile birlikte Şanlıurfa'nın coğrafi işaret alan ürün sayısı 38'e yükseldi.

featured

Şanlıurfa’nın geleneksel lezzetlerinden olan Tepsi Kebabı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla coğrafi işaret tescil belgesi aldı. Bu tescil ile birlikte Şanlıurfa’nın coğrafi işaret alan ürün sayısı 38’e yükseldi.

Urfa Tepsi Kebabı Tarihçesi

Şanlıurfa Tepsi Kebabının / Urfa Tepsi Kebabının geçmişi eskiye dayanır. Şanlıurfa ilinin mutfak kültüründe önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple coğrafi sınırla ün bağı bulunan Şanlıurfa Tepsi Kebabının / Urfa Tepsi Kebabının tüm üretim aşamaları, belirtilen coğrafi sınırda gerçekleşir.

Urfa Tepsi Kebabı Malzemeleri (4 Kişilik)

  • 450 g erkek kuzu eti
  • 150 g kuyruk yağı
  • 6 adet Birecik Patlıcanı
  • 10 adet kırmızı veya yeşilbiber
  • 6 g tuz

Urfa Tepsi Kebabı Hazırlanışı (4 Kişilik)

Et ve kuyruk yağı bir gün dinlendirildikten sonra tuz ilave edilip zırhlanır veya kıyma olarak çekilir.
Patlıcanların baş kısmı kesilir, 4-6 cm genişliğinde kesilir. Kesilen patlıcanların şekli bozulmadan ve baş kısımdan başlayarak her dilimin arasına, elde yuvarlanmış 40 g et yerleştirilip tepsiye dizilir. Fırın ya da taş fırınında 200 °C sıcaklıkta 50-60 dakika pişirilir.

Kırmızı veya yeşilbiberler şişe dizilip fırın ya da taş fırında 5 dakika pişirilir. Pişen kebap ve közlenen biberler fırından çıkarılıp 5 dakika soğumaya bırakılır. Şanlıurfa Tepsi Kebabının / Urfa Tepsi Kebabının servisi, közlenmiş biber, dilimlenmiş kuru soğan, Şanlıurfa Açık ekmeği (Urfa Açık Ekmeği) ve ayran ile birlikte yapılır.

Urfa Tepsi Kebabı Coğrafi İşaretle Tescillendi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gap Times ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!