#UyuşturucuSuruç Türkiye Gündeminde!

Uyuşturucu ile mücadeleye dikkat çekmek için Twitter'da #UyuşturucuSuruç etiketiyle hashtag çalışması başlatıldı.

featured

Uyuşturucu ile mücadeleye dikkat çekmek için Twitter’da #UyuşturucuSuruç etiketiyle hashtag çalışması başlatıldı.

Günümüz insanlığının en önemli sorunu ve kanayan yarası olan uyuşturucu, sosyal medyada dikkatleri üzerine çekmek için Twitter’da #UyuşturucuSuruç etiketi ile Türkiye gündeminde 1. sırada yer aldı.

Türkiye’de son zamanlarda uyuşturucu ile mücadelede güvenlik birimleri zehir tacirlerine geçit vermiyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın “2022 Narkolog Raporu“nda 81 ilde uyuşturucu suçlarından gözaltına alınan şüphelilerin gönüllülük esasına dayalı yürütülen çalışma; uyuşturucuyla sosyo-ekonomik ortam ile eğitim, erişim ve uyuşturucuya başlama yaşı gibi pek çok soru hakkında bilgi veriyor.

Erkeklerin yüzde 95,1’i kadınların ise yüzde 4,9’u hayatında en az bir kere uyuşturucu kullandı.

EĞİTİM SEVİYESİ DÜŞTÜKÇE MADDE KULLANIMI DA ARTIYOR

Madde kullanımında eğitim durumuna bakılınca 2020 yılında yüzde 25,5 olan lise ve üzeri öğrenim düzeyi, 2021 yılında yüzde 26,6’ya yükseldi. Ancak, TÜİK verilerinden hareketle, lise altı öğrenim düzeyinin yüzde 61,6 olduğu hatırlatılarak bu oranın raporda yüzde 73,4 olduğuna dikkat çekiliyor.

Narkolog Raporu’nda, Türkiye genelinde lise altı öğrenim düzeyine sahip kişi yüzdesinden çok daha fazla oranın olduğu ortaya çıkıyor.

Eğitim seviyesi düştükçe uyuşturucu kullanımı artıyor. Ayrıca kullanıcıların yüzde 86,7’si ailesinin yanında yaşadığını kaydediyor.

UYUŞTURUCU TEMİNİ BÜYÜK ORANDA ARKADAŞ ÇEVRESİNDEN

İlk defa uyuşturucu kullanacak kişilerin temin için başvurdukları ilk adresin arkadaş ortamı olduğu belirtiliyor. Ayrıca uyuşturucuyu genellikle kişilerin kendi evlerinde kullandığı belirtilen raporda, aile fertlerinin ya göz yumduğu ya farkında olmadığı ya da birlikte kullandığı düşünülüyor. Bu durum ise uyuşturucu kullananların büyük oranda aileleriyle beraber yaşamasına dayandırılıyor.

Merak, uyuşturucu kullanımında ön plana çıkan en büyük etken. Ayrıcı kullanıcıların çoğunluğu bağımlı olmadığını düşünüyor

#UyuşturucuSuruç Türkiye Gündeminde!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gap Times ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!