Uzmanlar Açıkladı: Yapay Zekâ Hangi İşlerin Yerini Alabilir?

Sohbet robotu ChatGPT'nin geçen yılın sonlarında piyasaya sürülmesi, teknolojide yeni bir dönüm noktası olarak karşılandı ve yapay zekanın işgücü piyasası üzerindeki etkisine ilişkin endişeye neden oldu.

featured

Sohbet robotu ChatGPT’nin geçen yılın sonlarında piyasaya sürülmesi, teknolojide yeni bir dönüm noktası olarak karşılandı ve yapay zekanın işgücü piyasası üzerindeki etkisine ilişkin endişeye neden oldu.

İngiltere’de yer alan Ultima Sosyal Mühendislik adlı kuruluşun başkanı Richard DeVere, Daily Mail’e yaptığı açıklamada, “ChatGPT’nin iş gücünün yüzde 20’sinin yerini alabileceğine inanıyorum. ChatGPT geçici bir heves değil, yeni bir teknolojik devrim. Bu sadece Bitcoin, NFT’ler veya akıllı kontakt lensler gibi yeni bir moda değil. Bu oluyor ve yavaşlama belirtisi göstermiyor. Robotlar mutlaka işinizi alacak diye bir yargıda bulunamam ama robotu kullanabilen biri kullanmayandan daha iyi durumda olacak.” diye konuştu.

DeVere sözlerine şöyle devam etti:

“Robotların otomatik olarak insanların yerini aldığı süreç bir gecede gerçekleşmeyecek. İlk dalga, günlük işlerine yardımcı olmak için yapay zeka araçlarını kullanan daha az deneyimli insanlardan gelecek.”

İLETİŞİM ALANLARI TEHLİKEDE

Diğer taraftan, oldukça iyi metinler yazan ve kullanıcılara hızla tutarlı yanıtlar veren ChatGBT’nin öncelikle iletişim alanlarında faaliyet gösteren gazetecilik, reklamcılık, tercümanlk ve halka ilişkiler gibi alanları domine etmesi bekleniyor. 

AVUKATLAR VE HAKİMLER

DoNotPay adlı bir kuruluş ise insanları mahkemede hız cezalarına karşı savunmak için ChatGPT’yi kullanarak, sohbet robotunun hukuk alanında işlevsel olduğunu gösterdi. Yani ChatGPT birgün avukatların ve hakimlerin yerini alabilir. 

Ayrıca İngiltere’de ChatGPT, bir yazma görevini tamamlayarak bir iş görüşmesi için kısa listede yer almayı başardı (Kısa listeye adayların yalnızca yüzde 20’si girdi).

Diğer taraftan DeVere, yapay zekanın kullanımının sadece bu alanlarla sınırlı kalmayacağını vurgulayarak, “ChatGPT’nin henüz ilk aşamalarındayız. ChatGPT ile kullanım durumlarının olasılıkları sonsuzdur. Platformda,  arabalarını nasıl tamir edeceklerini öğrenmeye ve bilgisayar korsanlığı için açık kod yazmaya kadar her şeyi aratan insanları gördük” dedi.

YAZILIM MÜHENDİSLERİ

Son olarak ChatGPT’nin tehdit ettiği diğer bir meslek grubunu ie yazılım mühendisleri oluşturuyor. Hali hazırd ChatGPT basit kodlamalar yapabiliyor.

Kaynak: NTV

0
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
0
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
0
s_n_rl_
SİNİRLİ
Uzmanlar Açıkladı: Yapay Zekâ Hangi İşlerin Yerini Alabilir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir