Uzmanlardan Sıcak Havalarda Su Tüketimine Dikkat!

Türkiye genelini etkisi altına alan bunaltıcı yaz sıcaklarında uzmanlardan su tüketimiyle ilgili kritik uyarılar geldi

featured

Türkiye genelini etkisi altına alan bunaltıcı yaz sıcaklarında uzmanlardan su tüketimiyle ilgili kritik uyarılar geldi.

Uzmanlar, yaz mevsimiyle birlikte yaşanan sıcak hava dalgalarında vatandaşları su tüketimi ve beslenme noktasında uyardı.

Yaz mevsimiyle birlikte yüksek sıcaklıklar yaşanırken sıcak hava dalgaları birçok bölgede insanları etkisi altına aldı.

Sıcak havalarda yeterli miktarda su tüketmenin sağlığı korumak açısından son derece önemli olduğuna dikkati çeken uzmanlar, hava sıcaklıklarının rekor seviyeye ulaştığı bu günlerde yüksek sıcaklık etkisiyle vücuttaki terleme isteğinin artacağını ve bu isteğin artması sonucunda ise vücudun fazla miktarda su ve mineral kaybedeceğini dile getiriyor.

Uzmanlara göre, hava sıcaklıklarının üst seviyede görüldüğü zamanlardaki ilk hedef; kaybedilen su ve minerali yerine koymaktır. Yerine koyma işleminin başarısız olması durumunda bozulan vücut dengesi tansiyonda da dengesizliklere sebebiyet verebilir. Bu durumun neticesinde baş dönmesi, bayılma ve ileri seviye semptomlar gerçekleşebilir. Oluşabilecek bu gibi durumların önüne geçmek için alınacak su miktarı ise kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Kişinin böbrek fonksiyonları normal ise idrar rengini takip ederek içeceği su miktarını ayarlaması gerekir. Sağlıklı bir bireyde idrar rengi beyaza yakın sarı olmalı uyarısı yapıldı.

Su tüketiminin yanı sıra beslenme noktasında da uyaran uzmanlar, vücudun tüm enerjisini kaybedilen su ve minerali yerine koymak için harcarken kırmızı et, yüksek yağlı ve unlu gıdalar gibi sindirimi zor olan yiyeceklerin fazla miktarda tüketimi kişiyi yoracak ve bu durum sonunda kalp sağlığını olumsuz etkileyeceği için; sindirimi zor olan bu yiyecekler yerine hazmı daha kolay olan meyve, sebze ve yoğurt gibi gıdaların tercih edilmesi gerektiğini dile getiriyor.

0
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
0
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
0
s_n_rl_
SİNİRLİ
Uzmanlardan Sıcak Havalarda Su Tüketimine Dikkat!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir