YÖK Başkanı’ndan Açıklama: Üniversite Sınavı Kaldırılacak mı?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, "üniversite sınavının kaldırılması" tartışmalarına ilişkin, "Şu anda herhangi bir hazırlığımız yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın bizlere bir talimatı olursa bu konuda çalışabiliriz, bu konuda bir iradesi olursa, sınavlar konusunda alternatif çalışmalar yapabiliriz" dedi.

featured

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “üniversite sınavının kaldırılması” tartışmalarına ilişkin, “Şu anda herhangi bir hazırlığımız yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın bizlere bir talimatı olursa bu konuda çalışabiliriz, bu konuda bir iradesi olursa, sınavlar konusunda alternatif çalışmalar yapabiliriz” dedi.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin grup toplantısındaki konuşmasında, “Üniversite sınavlarını kaldıracağımız günler de çok uzak değildir” sözleri sınavların kaldırılması konusunu yeniden gündeme getirdi.

Medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle Hacettepe Beyaz Ev’de bir araya gelen Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “üniversite sınavının kaldırılması” tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

“Şu anda herhangi bir hazırlığımız yok” diyen Özvar, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bizlere bir talimatı olursa bu konuda çalışabiliriz, sınavlar konusunda alternatif çalışmalar yapabiliriz” ifadelerini kullandı.

Özvar sınavların kaldırılmasına ilişkin şunları kaydetti:

“Dünyada üniversiteye seçme ve yerleştirme usulleri farklı olabiliyor. Bazı ülkelerde herhangi bir genel sınav yapılmıyor. Çocuklar ilk, orta eğitimi boyunca ortaya koydukları akademik başarıyla üniversitelere müracaat ediyorlar, üniversiteler kendi içinde bu öğrencileri değerlendirerek seçim yapabiliyor. Bizim gibi ülkelerde de genel bir üniversite giriş sınavı yapılıyor. Bizde yapılmasının sebebi üniversiteye erişmek isteyen aday sayısının çokluğu. Burada tabii siyasilerin iradesi önemlidir. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bizlere bir talimatı olursa, biz bu konuda çalışabiliriz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bu konuda bir iradesi olursa, sınavlar konusunda alternatif çalışmalar yapabiliriz.” dedi.

0
g_l_mseme
GÜLÜMSEME
0
mutlu
MUTLU
0
_a_kin
ŞAŞKIN
0
_zg_n
ÜZGÜN
0
s_n_rl_
SİNİRLİ
YÖK Başkanı’ndan Açıklama: Üniversite Sınavı Kaldırılacak mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir